“21 Dağıtım Bölgesinde Önümüzdeki 5 Yılda 18 Milyar TL Yatırım Yapacağız”

“21 Dağıtım Bölgesinde Önümüzdeki 5 Yılda 18 Milyar TL Yatırım Yapacağız”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, elektrik şebeke altyapısını iki şeritli, çok çukurlu bir yola benzetti ve “Bunu 4-5 şeride dönüştürüp yeni asfalt dökerek ciddi şekilde yenilememiz gerekir. 21 dağıtım bölgesinde önümüzdeki 5 yılda 18 milyar TL yatırım yapacağız” dedi.

Enerji sektörü yalnızca Türkiye ekonomisinin değil birçok gelişmiş ülke ekonomisinin de en önemli sektörü konumunda yer alıyor. Enerji sektörü bu özelliğiyle hayati bir konuma sahip bulunuyor. Sanayiden tarıma, iletişimden ulaşıma kadar ekonominin can damarı niteliğine sahip olan enerji sektörünün gelişimi için büyük ölçekli yatırımlara gereksinim duyuluyor.

Enerji sektörü Türkiye için ayrı bir anlam ifade ediyor. Gereksinim duyduğu enerjinin büyük bir miktarını ithal etmek zorunda olan Türkiye, enerji sektöründe köklü dönüşümler gerçekleştirmek durumunda. Türkiye’nin bu açıdan yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğine daha çok ağırlık vermesi önem taşıyor. 2023 hedeflerinde de belirtildiği gibi yenilenebilir enerjinin payının artırılması yönünde çalışmalar sürüyor.

Bununla birlikte, yenilenebilir enerji alanının Türkiye’de istenilen seviyede büyüme göstermediği söylenebilir. Bu önermeyi sunarken yenilenebilir enerjiye yönelik gerçekleştirilen yatırımları elbette göz ardı etmiyoruz. Ama Türkiye gibi yenilenebilir enerji potansiyeli, çok yüksek bir ülkenin gelmesi gereken noktanın çok uzağında olduğu da göz ardı edilemez.

Başka bir sorun da Türkiye’nin elektrik şebeke altyapısından kaynaklanıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak’da bu konuya dikkat çekerek, elektrik şebeke altyapısını iki şeritli, çok çukurlu bir yola benzetti ve “Bunu 4-5 şeride dönüştürüp yeni asfalt dökerek ciddi şekilde yenilememiz gerekir. 21 dağıtım bölgesinde önümüzdeki 5 yılda 18 milyar TL yatırım yapacağız” dedi.

Albayrak, “Türkiye’deki en büyük sıkıntı şebeke alt yapısından kaynaklanıyor. Çünkü Türkiye’deki sistem bundan 30-40 önceki nüfusa göre ve elektrik talebine göre yapılmış. Bugün nüfus 80 milyon, 73 milyon megavat kurulu kapasitemiz. Şu andaki şebeke iki şeritli, çok çukurlu bir yol gibi. Bunu 4-5 şeride dönüştürüp yeni asfalt dökerek ciddi şekilde yenilememiz gerekir. 21 dağıtım bölgesinde önümüzdeki 5 yılda 18 milyar TL yatırım yapılacak. TEİAŞ’ın ise ana omurgasındaki yatırımlarla ilgili bu yılın bütçesi 2.5 milyar TL. Özellikle Marmara bölgesinde Çanakkale geçişinde büyük bir yatırım var” diye konuştu.

Yenilenebilir enerji konusundaki çalışmalara da değinen Albayrak, “Güneş ve rüzgâr portföyde bir anlam ifade ediyor ancak verimlilik noktasında düşük. Şu anda yaptığımız yatırımlarla enerji arzında sıkıntı yaşamadığımız bir dönemden geçiyoruz. Önümüzdeki birkaç yıl bu yatırımları optimize etme noktasında faydalı olacak. Çok fazla lisans başvuru var. Enerjiyi kısa yoldan zengin olma aracı olarak gören çantacı dediğimiz profilden ayırıp daha ciddi bir profilde yatırımcıya dönüştüreceğiz. Küçük küçük yatırımlar yerine orta ve büyük ölçekli yatırımları yönlendireceğiz. En uygun maliyetle alım garantisi sağlamayı istiyoruz” şeklinde konuştu.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Genel

“30 milyar Euroluk Pastadan Yerli Firmaların Pay Alması İçin Çaba Harcıyoruz”

Yerli türbin üreticisi Northel Energy’nin Genel Müdürü Cem Yalçın “30 milyar euroluk pastadan yerli firmaların pay alması için büyük çaba harcıyoruz ” dedi. Northel Energy, Türkiye’nin ilk yerli rüzgâr türbini

Elektrikli araçlar 0 Comments

Maserati’den Elektrikli Otomobil

Maserati, Tesla, BMW ve Aston Martin’in ardından elektrikli otomobilini tanıtmaya hazırlanıyor. Elektrikli araç furyası çığ gibi büyüyor. Neredeyse, elektrikli araç yapımına geçmeyen bir otomotiv kuruluşu kalmamış görünüyor. Bu furyayı artık

HABERLER 0 Comments

Faraday Future Herkese Hitap Etmeyecek

Gizliliği ile insanlarda büyük merak uyandıran Faraday Future, 2016 Consumer Electronics Show’da konsept arabasını göstermişti. Elektrikli otomobillerde de segment farklılığı ortaya çıkıyor. Özellikle lüks otomobil kategorisi yüksek satıkş fiyatlarıyla dikkat

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply