2040’da %100 Elektrikli Araçlara Geçer miyiz?

2040’da %100 Elektrikli Araçlara Geçer miyiz?

Elektrik ile beslenen araçların trafiğe çıkmasının ardından seneler geçti. Peki bu yeni yakıt yöntemi ne kadar popüler?

evgo5Otomobillerin benzin tüketimi gerek çevreye, gerekse cebimize zarar. Bunu bir nebze olsun düşürebilmek için dizel motorların yaygınlaştırılması ve bio yakıt projeleri yine de geliştiricileri elektrik enerjisinden alıkoyamadı.

Geleceğin mimarı olarak gösterilen TESLA Motors, ABD’de elektrikli araçların yaygınlaşması konusunda çok büyük adımlar attı ancak hala tüm dünya ve otomobil geliştiricileri elektrik enerjisi ile beslenen araçlara sıcak bakmıyor. Yanma işleminin gerçekleştiği her motor tipi ve fosil yakıtlar, hem yeraltından çıkarılırken hem de kullanılırken çevreye çok ciddi zararlar veriyor. Üstelik hiç ekonomik değil.

ABD Hükümeti Enerji Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, 2040 senesinde dahi trafikte bulunan elektrikli araçların sayısı popüler nitelikte olmayacak. ABD’de trafiğe çıkan araçların %82’si fosil yakıtları kullanıyor. Yapılan araştırmalara göre ise bu oran 2040 senesinde %78’e düşecek. Yani 26 sene içinde sadece %4’lük bir oran değişimi yaşanacak.

TESLA Motors ise duruma daha farklı bir açıdan bakıyor. Elektrikli otomobil üretiminin dışında başka gezegenlere hayat getirecek projeleri geliştiren ve uzay kolonisi planları ile de ön plana çıkan şirket, bugünlerde dünyanın etrafını dolaşan bir süper tren dizaynını bitirmek üzere.

Elektrikli araçlar için diğer firmaların da bu furyayı ön plana çıkarmasını bekleyen TESLA Motors, “Geleceğimizi güvence altına almak için artık yakmamamız lazım. Canlı ve stabil enerjiler, tıpkı elektrik gibi.. Bunların üzerine yoğunlaşmamız gerekiyor.” diyerek diğer otomobil üreticilerinin de dikkatini çekiyor.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Tesla İkinci El Araba Satarsa !

Eğer bir elektrikli Tesla araba almak istiyor ama fiyatlarını pahalı buluyorsanız, belki de firmanın ikinci el arabalarını bekleyebilirsiniz. Elektrikli otomobil üreticisi Tesla Motors firması, bundan böyle sadece yeni elektrikli araba satmayacak. Aynı

HABERLER

“Güneş Enerjisine Yatırım 50 milyon Euroyu Bulacak”

(GENSED) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Erkan: “Yıl sonuna kadar güneşte kurulu güç 50 megavata çıkacak ve yatırım miktarı çok rahat 50 milyon avroyu bulacak.” Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği

HABERLER

YTÜ’den Alternatif Enerjili Araç Yarışlarında Derece

TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları’nda YTÜ Alternatif Enerjili Sistemler Kulübüne ait Hydr-S isimli araç en verimli 2. Araç seçilirken, Electra isimli araç yaşadığı teknik arizalara rağmen yarışı en verimli 3.