2040’da %100 Elektrikli Araçlara Geçer miyiz?

2040’da %100 Elektrikli Araçlara Geçer miyiz?

Elektrik ile beslenen araçların trafiğe çıkmasının ardından seneler geçti. Peki bu yeni yakıt yöntemi ne kadar popüler?

evgo5Otomobillerin benzin tüketimi gerek çevreye, gerekse cebimize zarar. Bunu bir nebze olsun düşürebilmek için dizel motorların yaygınlaştırılması ve bio yakıt projeleri yine de geliştiricileri elektrik enerjisinden alıkoyamadı.

Geleceğin mimarı olarak gösterilen TESLA Motors, ABD’de elektrikli araçların yaygınlaşması konusunda çok büyük adımlar attı ancak hala tüm dünya ve otomobil geliştiricileri elektrik enerjisi ile beslenen araçlara sıcak bakmıyor. Yanma işleminin gerçekleştiği her motor tipi ve fosil yakıtlar, hem yeraltından çıkarılırken hem de kullanılırken çevreye çok ciddi zararlar veriyor. Üstelik hiç ekonomik değil.

ABD Hükümeti Enerji Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, 2040 senesinde dahi trafikte bulunan elektrikli araçların sayısı popüler nitelikte olmayacak. ABD’de trafiğe çıkan araçların %82’si fosil yakıtları kullanıyor. Yapılan araştırmalara göre ise bu oran 2040 senesinde %78’e düşecek. Yani 26 sene içinde sadece %4’lük bir oran değişimi yaşanacak.

TESLA Motors ise duruma daha farklı bir açıdan bakıyor. Elektrikli otomobil üretiminin dışında başka gezegenlere hayat getirecek projeleri geliştiren ve uzay kolonisi planları ile de ön plana çıkan şirket, bugünlerde dünyanın etrafını dolaşan bir süper tren dizaynını bitirmek üzere.

Elektrikli araçlar için diğer firmaların da bu furyayı ön plana çıkarmasını bekleyen TESLA Motors, “Geleceğimizi güvence altına almak için artık yakmamamız lazım. Canlı ve stabil enerjiler, tıpkı elektrik gibi.. Bunların üzerine yoğunlaşmamız gerekiyor.” diyerek diğer otomobil üreticilerinin de dikkatini çekiyor.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Fas’ta “Nur 1″ Adlı Güneş Enerjisi Santrali Hizmete Açıldı

Fas’ta, dünyanın en büyük yenilenebilir enerji projesi olan, Nur Enerji Projesi’nin ilk ayağı “Nur 1″ adlı güneş enerjisi santrali, hizmete girdi. Dünyada güneş enerjisine yönelik ilgi artarken, Afrika’ya da güneş

Genel

Çin Hükümetinden Elektrikli Araç Satışına Destek

Çin hükümeti hava kirliliğini ve enerji bağımlılığını azaltmak için elektrikli araç satışlarında yüzde on oranında vergi muafiyeti uygulayacak. Çin Halk Cumhuriyeti son dönemlerde insan sağlığını ciddi oranlarda tehdit eden hava

Elektrik Üretimi

İlk %100 Yerli Türbin Sayesinde Elektriği En Yüksek Bedelden Satabiliyorlar

18 Ağustos itibarı ile Tokat’lı işadamı Ahmet Duran Yalçın, tamamı Northel Enerji tarafından tasarlanan, imal edilen ve kurulan %100 yerli 100 kw türbini şebekeye bağlayarak , kilowatt’ını 11 USD cent’ten satma