2040’da %100 Elektrikli Araçlara Geçer miyiz?

2040’da %100 Elektrikli Araçlara Geçer miyiz?

Elektrik ile beslenen araçların trafiğe çıkmasının ardından seneler geçti. Peki bu yeni yakıt yöntemi ne kadar popüler?

evgo5Otomobillerin benzin tüketimi gerek çevreye, gerekse cebimize zarar. Bunu bir nebze olsun düşürebilmek için dizel motorların yaygınlaştırılması ve bio yakıt projeleri yine de geliştiricileri elektrik enerjisinden alıkoyamadı.

Geleceğin mimarı olarak gösterilen TESLA Motors, ABD’de elektrikli araçların yaygınlaşması konusunda çok büyük adımlar attı ancak hala tüm dünya ve otomobil geliştiricileri elektrik enerjisi ile beslenen araçlara sıcak bakmıyor. Yanma işleminin gerçekleştiği her motor tipi ve fosil yakıtlar, hem yeraltından çıkarılırken hem de kullanılırken çevreye çok ciddi zararlar veriyor. Üstelik hiç ekonomik değil.

ABD Hükümeti Enerji Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, 2040 senesinde dahi trafikte bulunan elektrikli araçların sayısı popüler nitelikte olmayacak. ABD’de trafiğe çıkan araçların %82’si fosil yakıtları kullanıyor. Yapılan araştırmalara göre ise bu oran 2040 senesinde %78’e düşecek. Yani 26 sene içinde sadece %4’lük bir oran değişimi yaşanacak.

TESLA Motors ise duruma daha farklı bir açıdan bakıyor. Elektrikli otomobil üretiminin dışında başka gezegenlere hayat getirecek projeleri geliştiren ve uzay kolonisi planları ile de ön plana çıkan şirket, bugünlerde dünyanın etrafını dolaşan bir süper tren dizaynını bitirmek üzere.

Elektrikli araçlar için diğer firmaların da bu furyayı ön plana çıkarmasını bekleyen TESLA Motors, “Geleceğimizi güvence altına almak için artık yakmamamız lazım. Canlı ve stabil enerjiler, tıpkı elektrik gibi.. Bunların üzerine yoğunlaşmamız gerekiyor.” diyerek diğer otomobil üreticilerinin de dikkatini çekiyor.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Mobilleşen Temiz Enerji ve Yüzen Solar Adalar

Almere, Amsterdam’ın doğusunda bulunan 2005’de 175 000 nüfusa sahip olan fakat 2030’da nüfusunun 350 000’e çıkacağı tahmin edilen Hollanda’nın yeni bir kasabası. Bu küçük kasaba 1975’ten itibaren kendini çevre dostu

ENERJİ YÖNETİMİ

Vaillant’tan Türkiye’de 700 Bin Hane Hedefi

Vaillant Group Türkiye CEO’su Dr.Axel Busch: “Enerji Danışmanlığı ile 2020 yılına kadar 700 bin haneye ulaşmayı hedefliyoruz.” Dünyada ve Türkiye’de enerji verimliliğinin önemi daha iyi anlaşılmaya başlandı. Dünyada 60’dan fazla

Sürdürülebilirlik 0 Comments

Schneider Electric, Sürdürülebilirlik Hedeflerini Gerçekleştirme Yolunda

Schneider Electric, “Gezegen ve Toplum Barometresi”, yıl sonu hedefi olan 10 üzerinden 4,5’in üzerine çıkmayı başardı. 100 endüstriyel sahanın 64’ü ise barometrenin yeni göstergesi olan «çöp sahasına sıfır atık gönderme»