2023 İçin 5.5 Milyar Dolarlık İhracat Hedefi

2023 İçin 5.5 Milyar Dolarlık İhracat Hedefi

Trafo, jeneratör ve şalt malzeme ihracatında 2023 hedefi 5,5 milyar dolar olarak belirlendi.

electrical_equipmentElektrik elektronik ihracatından önemli bir pay alan Elektrik Elektronik Üretim ve Dağıtım Ekipmanları, geçtiğimiz yıl 3 milyar 576 milyon dolar elde etti. Sektörün 2023 yılında 11 milyar 500 milyon dolara ulaşması bekleniyor. Trafo, Jeneratör ve Şalt Malzemelerinin, 1 milyar 724 milyon dolar seviyesindeki ihracatı için belirlenen 2023 yılı hedefi ise 5 milyar 549 milyon dolar. Sektörün en yoğun ihracat kalemini de Transformatörler ve Endüktörler oluşturuyor.

Elektrik Üretim ve Dağıtım Ekipmanlarının ihracat performansıyla öne çıkan trafo, jeneratör ve şalt malzemeleri alt ürün sektörü, sürdürülebilir ihracat artış hedefiyle bir araya geldi. TET öncülüğünde hayata geçirilen Trafo, Jeneratör ve Şalt Malzemeleri Yurtdışı Pazarlama Takımında sektörün önemli temsilcilerinin yer aldığı 19 firma, hedef pazarlarda ihracatı artırmanın yollarını arayacak.

Elektrik elektronik sektörü için 45 milyar dolar ihracat hedefi 

Ekonomi Bakanlığı’nın desteklediği UR-GE (Uluslararası Rekabetçiliğin Desteklenmesi Tebliği) kapsamında Kablo İletken Sektörü Yurtdışı Pazarlama Takımı, Beyaz Eşya Yan Sanayi Yurtdışı Pazarlama Takımı, Yazılım Sektörü Yurtdışı Pazarlama Takımlarını kuran Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği  (TET) son olarak Trafo, Jeneratör ve Şalt Malzemeleri Yurtdışı Pazarlama Takımını faaliyete geçirdi. Alt sektörlerinde çalışmalarını hızlandıran elektrik-elektronik sektörü, 2023 yılındaki Türkiye ihracatına 45 milyar dolar ile katkı sağlamayı hedefliyor.

Üç yıl sürecek olan Trafo, Jeneratör ve Şalt Malzemeleri Yurtdışı Pazarlama Takımı faaliyetleri sektörün ihtiyaç analizi ile başlayacak. İhtiyaç analizlerinin ardından firmalara belirlenen ihtiyaçları doğrultusunda eğitimler ve danışmanlık hizmetleri verilecek. Uluslararası danışmanlık firması ATKearney tarafından yürütülen çalışma sonucunda projenin stratejik yol haritasının çizilmesi sağlanacak. Proje kapsamında çeşitli alım ve ticaret heyetleri, ülke ve fuar ziyaretleri gerçekleştirilmesi planlanıyor.

“Enerji talebindeki artış, elektrik ekipmanları sektörünü  büyütüyor”

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, Elektrik Elektronik Üretim ve Dağıtım Ekipmanları sektörünün Türkiye için önemli ve büyük bir potansiyel taşıdığını belirterek şunları söyledi: “Enerji talebindeki artış, elektrik üretim ve dağıtım ekipmanları sektörünün büyümesini sağlıyor. Özellikle Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden gelen talebin yüksekliği ihracatımızı da olumlu yönde etkiliyor. Trafo, jeneratör ve şalt malzemeleri üreten firmalarımızın ihracatlarını artırmaları amacıyla bir araya gelmelerini ve potansiyeli yüksek ihracat pazarlarına ortak bir stratejiyle ulaşmalarını hedefliyoruz.”

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Türk Mühendislerin Elektrikli Taksileri Londra Caddeleri’ne Çıkacak

Karsan, Türk mühendislerle çalışarak hem binek hem de taksi versiyonu bulunan yerli elektrikli otomobil “V 1”i ilk kez geçen Mart ayında gerçekleştirilen Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilemişti. Hükümetin, cari açığı düşürmede

HABERLER

Geleceğin Akıllı Şehirleri’nde 4 Türk Takımının İmzası

Geçtiğimiz hafta, Schneider Electric firmasının şehirlerde yeşil çözümlerle enerjiyi daha verimli kullanmak, fayda sağlamak, çevreyi ve doğayı korumak amacıyla geliştirilen teknoloji tabanlı iş fikirleri desteklediği “Go Green in the City” yarışmasının 3.’sü düzenlendi. Bilim.org

HABERLER

Çılgın Projelerin Önündeki Çevre Engelleri Kaldırılırsa

Büyük projelerin ‘Çevre Etki Değerlendirme’ kurallarına takılması üzerine ÇED muafiyeti getirdi. Yeni yönetmeliğe göre, nükleer santral, 3. köprü, tüm baraj ve santral projeleri artık çevreci olmak zorunda değil. Hükümetin ihalesine çıktığı