2020`de Yenilenebilir Enerjinin Payı Yüzde 26’ya Çıkacak

2020`de Yenilenebilir Enerjinin Payı Yüzde 26’ya Çıkacak

Uluslararası Enerji Ajansı’nın bir raporuna göre, 2020 yılında dünya elektriğinin yüzde 26’sı yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilecek.  

energyUluslararası Enerji Ajansı (IEA), Orta Vadeli Yenilenebilir Enerji Piyasaları Raporunda, politika belirsizlikleri ve iletim ağına entegrasyon riskleri nedeniyle önümüzdeki beş yılda global yenilebilir enerji gelişiminde bir yavaşlama olacağını ve bu çerçevede 2020 yılında dünya elektrik üretiminin yüzde 26’sının yenilenebilir kaynaklardan üretilmesini beklediklerini bildirdi.

2013’te elektriğin yüzde 22’si yenilenebilir kaynaklardan 

Raporda 2013 yılında rüzgar, güneş ve hidro enerjinin güçlü büyüdüğü ve dünya elektrik üretiminin doğal gaza eşit düzeyde neredeyse yüzde 22’sinin bu kaynaklardan üretildiğine dikkat çekilerek, önümüzdeki beş yılda bu trendin sürmeyeceği, global yenilebilir enerji gelişiminde bir yavaşlama olacağı belirtildi.

Büyüme tahmini geriye çekildi

IEA ayrıca, 2020 yılına kadarki süreçte yenilenebilir elektrik enerjisi üretiminde büyüme tahminini yüzde 6`dan 5,4`e çekti ve 2020`de yenilenebilir enerji üretiminin 7.310 TWh olacağı tahmininde bulundu.

2018 için tahmin 5.505 TWh olurken, geçen yıl bu rakam 6.850 TWh seviyesindeydi.

OECD üyesi olmayan ülkeler yenilenebilirde hızlı büyüdü

Şu anda elektrik talebindeki artış oranı yüzde 35 olan ancak çok hızlı artış kaydeden OECD üyesi olmayan ülkelerde, enerji çeşitlendirme ihtiyacı ve Çin’de olduğu gibi hava kirliliğine karşı önlem alma girişimleri sonucunda yenilenebilir enerji neredeyse yüzde 70 büyüme kaydetti.

OECD ülkelerinde yavaşlama fazla olacak

Yüzde 80 oranında yenilenebilir enerji üreten OECD ülkelerinde ise düşük talep ve önemli piyasalardaki artan politik riskler nedeniyle yenilenebilir enerji üretiminin yavaşlayacağı kaydedildi.

Yenilenebilir enerji yatırımları görünümü

EIA ilk defa yıllık raporunda yenilenebilir enerji yatırımları görünümü sundu. Buna göre, 2020 yılında kadar yenilenebilir enerjide ortalama yılda 230 milyar dolarlık yeni yatırım yapılacak. Bu da 2013 yılında gerçekleştirilen 250 milyar dolarlık yatırım tutarının altında bir rakam.

Yavaşlama beklentisindeki istisnalar

Raporda, dünya genelinde 2014 sonrası beklenen yavaşlama ile ters gelişmeler yaşayan bazı ülkelerden de bahsediliyor. Buna da, kaynak zenginliği ve iyi finansal koşullar nedeniyle rüzgar enerjisi ihalelerinin doğalgaz santrali ihalelerini geçtiği Brezilya ile yüksek elektrik fiyatları ve güçlü güneş enerjisi nedeniyle güneş enerjisi sektörünün geliştiği Kuzey Şili örnekleri veriliyor.

Aynı zamanda, taşımacılıkta biyo yakıt kullanımının ve ısıtmada yenilenebilir kaynakların kullanımının arttığına da dikkat çekiliyor.

Henüz fosil yakıtların ağırlıkta olduğu ve dünya enerji tüketiminin yarısını oluşturan ısıtma-soğutma alanında 2020 yılına kadar yüzde 25 büyümesi beklenen yenilenebilir kaynakların payı sadece yüzde 9 olacağı tahmin ediliyor. Bu oran 2013 yılında yüzde 8 olarak gerçekleşti.

Kaynak: Enerji Günlüğü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrikli araçlar 0 Comments

Formula E İstanbul’a Doğru

Uluslararası Otomobil Federasyonu CEO’su Agag, İstanbul’un Formula E’ye alınması için görüştüklerini söyledi. tr.wikipedia.org’dan alınan bilgilere göre, Formula E serisi, Fédération Internationale de l’Automobile (FIA) tarafından organize edilen elektrikli otomobil yarışı.

HABERLER

Mobilleşen Temiz Enerji ve Yüzen Solar Adalar

Almere, Amsterdam’ın doğusunda bulunan 2005’de 175 000 nüfusa sahip olan fakat 2030’da nüfusunun 350 000’e çıkacağı tahmin edilen Hollanda’nın yeni bir kasabası. Bu küçük kasaba 1975’ten itibaren kendini çevre dostu

Şirket Haberleri

Amazon.com Enerji İhtiyacını Rüzgar Santrallerinden Karşılayacak

Amazon.com ihtiyaç duyduğu server bilgisayarlarının harcayacağı enerji ihtiyacının bir kısmını rüzgar türbinlerinden karşılayacak. Amazon.com ihtiyaç duyduğu server bilgisayarlarının harcayacağı enerji ihtiyacının bir kısmını rüzgar türbinlerinden karşılayacak. Siemens tarafından sağlanacak SWT-2.3-108