2013’ün Ekolojik İcatları Listelendi

2013’ün Ekolojik İcatları Listelendi

Ecoİnventos.com 2013 yılında en çok ilgi çeken ekolojik ‘buluş’ları listeledi. Buluşların bir kısmı teknolojik deha ürünü bir kısmı ise sadece eldeki malzemeyi en iyi ve yaratıcı biçimde kullanmaya dayalı basit ürünlerdi. Güneşle çalışan priz: Güneş enerjisiyle çalışan fenerler, telefonlar, laptoplar… Ancak Kyuho Song & Boa Oh’un ‘taşınabilir güneş enerjili priz’i meseleyi bir adım ileri taşıdı. Güneş enerjisinden yararlanmak için ayrı ayrı güneş enerjisi uyumlu ürün almanıza gerek yok. Yapmanız gereken tek şey, çantanızdaki güneş pilli prizi güneş gören bir cama yapıştırmak.

i1

 

 

Şişede kendi kendine yeten bir dünya!: David Latimer, doğanın kendi kendine yetip yetmeyeceğini anlamak için 53 yıl önce bir şişenini içine bir miktar tohum ve toprak koydu. Bitkiyi en son suladığında yıl 1972’ydi . Tam 40 yıl boyunca ne su ne de hava almayan bitki, kendi kendine yarattığı ortamda yaşamaya devam etti. 40 yıl önce ağzı kapatılan şişe, ne bir damla su ne de hava almadan hayatta kaldı. Güneş enerjisi ihtiyacını gün ışığından alırken su ve hava ihtiyacını ise kendi yarattığı nem ve oksijenden elde etti. Fotosentezle büyüüp gelişip ölen ve çürüyen yapraklar ise, bitkinin ihtiyaç duyduğu besini meydana getirdi. Bugün 80 yaşında olan Latimer, “Onu çocuklarıma bırakacağım. Sonuçta bu bir deney olarak başladı ve hala bir deney olmayı sürdürüyor” diyor.

i2

 

 

PET şişeden hidroelektrik santralı: Elinizde 2 boş su şişesi olsa ne yaparsınız? Kerem Ali Asfuroğlu, onları bir tür hidroelektrik santrala çevirdi. Kum saatinin çalışma mantığı, bir miktar su, iki pet şişe ve LED lambalarla enerji üretti. Eight adı verilen düzenek üstteki şişeden alttaki şişeye su damladığında türbini çeviriyor, ortaya çıkan enerji LED lambayı yakıyor.

i3

 

 

Mooncup adet kupası: Sadece Britanya’da her yıl 1 milyar tampon ve ped atılıyor. Bir kadın hayatı boyunca 11 bin adet ‘sıhhi kadın ürünü’ kullanıyor.  Bunun mali bedeli bir yana bir de çevreye verdiği hasar var. Adet kanını toplayıp boşaltılmasını sağlayan yıkanabilir, çok kullanımlık Mooncup adı verilen silikon bazlı ürün, bu yüzden çevrecilerin dikkatini çekti.

i4

 

 

Paletlerden mobilyalar: Dünyada üretilen milyonlarca kalem mal konteynırlar, kamyonlar içinde forkliftlerle, vinçlerle oradan oraya dolaşırken kullanılan ve sonra atılan paletler, dünyada yükselen mobilya trendi!

i5

 

 

Parasız hayat: 32 yaşındaki Mark Boyle, 4 sene işletme ve iktisat okudu. 6 yıl İngiltere’de organik ürün üreten firmalara yöneticilik yaptı ve bir gün parasız yaşamaya karar verdi.  2007’de Freeconomy isimli değiş tokuş sitesini açan Mark Boyle, 2008 yılından beri parasız yaşıyor. Freecycle isimli takas sitesi sayesinde bulduğu kullanılmayan bir karavana yerleşti. Parasız hayata geçmeden önce para ödediği tek şey güneş paneli. Güneş enerjisiyle çalışan bilgisayar ve telefon kullanıyor. Kendi yiyeceklerini yetiştirip, odun sobası ile ısınıyor. Diş macunu yerine mürekkep balığı kılçığı ve doğada yetişen rezene tohumlarını kullanıyor. Boyle “Eğer sahip olduklarımızı kendimiz üretiyor olsaydık, nasıl süreçlerden geçtiğini, neye mal olduğunu, ne kadar emek harcandığını daha rahat görürdük” diyor.

i6

 

 

Dondurma çubuğundan bilezik: Esnek, şık ve yaratıcı.

i7

 

 

Atıklardan yılbaşı süsleri: 2014’e evindeki çerçöpten kurtularak girmek istelenler için: Eski cdleri kırpıp yapıştırarak ışıltılı nesneler, bilgisayar parçalarından yılbaşı yıldızları, şişe mantarlarından yılbaşı ağacı, antepfıstığı kabuklarından heykeller. ‘Çöp’te ne görebildiğinize bağlı…

i8

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Pervanesiz Rüzgar Tribünü ile Yeni Bir Devir

Pervanesi olmayan bir rüzgar türbini gördünüz mü? Yolunuz Hollanda’ya düşerse 27 Mart’tan itibaren Delft Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Binası’nın hemen önünde bir adet görebilirsiniz. Yoksa yukarıdaki fotoğrafa bir göz atın

Rüzgar enerjisi 0 Comments

Urfalı Öğrenciler Güneş ve Rüzgar Enerjisini Uygulamalı Öğrenecek

20 Şubat günü Şanlıurfa Karaköprü Çok Programlı Anadolu Lisesi Enerji Bölümü öğrencileri okulun bahçesine geldikleri zaman alışık olmadıkları bir görüntü ile karşılaştılar: hem kendilerinin hem de onlara destek olan öğretmenlerinin

HABERLER 0 Comments

Türkiye’ye Deniz Üstü Rüzgar Çiftliği Projesi

Türkiye’nin ilk deniz üstü rüzgar çiftliği projesi 2016 yılında başlayıp 2025 yılında tamamlanacak. Proje sayesinde Türkiye’nin enerji ihtiyacının yüzde 40’ı karşılanacak. Türkiye’de yalnızca karasal değil deniz üstü rüzgar çiftlikleri kurulması