2012’de AB’de Karbon Emisyonu Sertifikaları Arzı

Karbon Sertifikalandırmada TR’deki Mevcut Durum:
2012 Aralık ayında mevcut 4 senelik karbon sertifikalandırma programı sona erecek ve yeni bir periyot başlıyacak (2012 sonu- 2017 sonu arası). TR, orijinal Kyoto anlaşmasına taraf olmaması ve yalnızca Annex 2 ye dâhil olması yüzünden 2012 nin sonuna kadar emisyonlardaki mevcut yükümlülükler kapsamında değildir. Ancak 2013 yılının başından itibaren TR yükümlülük altında olmaya başlayacak. Bu yüzden TR şu anda yalnızca gönüllü sistemin bünyesinde yer almaktadır. Böyle bir piyasada da karbon sertifikalandırması işi, validasyona yani “onaylama ve geçerli sisteme giriş yapılması” sürecine kadar çok uzun bir süre alıyor. Başlangıçtan bitişe kadar toplam süreç 72 haftaya kadar çıkabiliyor yani 3 yıl. Kısaca, bu işin bürokrasisi oldukça fazladır.

2012’de AB’de Emisyon Sertifikası Arzı
2012 senesinde AB de emisyon sertifikası (EUA) toplam arzının 1,9 milyar ton olacağı bekleniyor. Yalnızca uluslararası kuruluşların finansman temini amacıyla yapacağı satışların 650 milyon ton olacağı tahmin ediliyor (bu kalemdeki 2011 de toplam arz 110 milyon ton oldu). Yürürlükteki periyotta kullanılmamış sertifikaların önümüzdeki yeni periyoda dahil edilmesi ve 3. aşamaya ait sertifikaların arzı yüzünden emisyon fiyatları baskı altında olacaktır. 3. aşama kapsamındaki sertifikalara 2012 den sonra sisteme girecek olan yeni ülkelere (NER300) ait 300 milyon tonluk emisyon rezervi de dahil edilecek. 3. aşamadaki sertifikalar Avrupa Yatırım Bankası tarafından satılıp elde edilen finansman ile yenilenebilir enerji, karbon elde etme ve depolama (CCS) gibi projeler fonlanacak. Bunlara ilaveten 120 milyon tonluk bir miktar da, elektrik dağıtım şirketlerinin hedge’leme operasyonları için satışa sunulacaktır. Sonuçta da 2012 de satışa arz edilecek toplam emisyon tonajının 2 milyar tona, ki bunun parasal değeri şu anki fiyatlar baz alınırsa € 14 milyar Euro oluyor, yaklaşması beklenmektedir ve bu yüzden emisyon fiyatları 2012’de baskı altında olacaktır.

NOTLAR

a) Bir Alman mahkemesi “2012 Ocak’tan başlayarak AB ye uçan tüm havayolu şirketlerinin bu uçuşları için karbon sertifikası almak zorunda olduğu” yönünde karar açıkladı. ABD havayolu şirketleri itiraz ettiler ama sonunda mahkeme kararına uyma yönünde karar aldılar ve hepsi AB ye yapacakları tüm uçuşlar için karbon sertifikası satın alacaklar.

b) 2012 de AB havayollarına, ihtiyaçları olan sertifikaların %85 i hibe olarak verilecek.

c) Çin ve Hindistan, bu karara uymama yönünde karar almış bulunuyor.

Türkiye’deki Mevcut Ormanların Sertifikalandırılması Hakkında Özet bir Finansal Analiz:

Bu analizde, TR ormanlarının 4’te 1’ine sahip Akdeniz bölgesi ormanları baz alınmaktadır. TR’deki toplam orman alanı 21 milyon hektardır ve bunun %24 ü Akdeniz bölgesindedir yani Akdeniz bölgemizdeki mevcut ormanların büyüklüğü 5 milyon hektardır (50.000 km2).

Ortalama bazda Akdeniz türü ormanlarda 1 hektar orman yılda 1,5 ton karbon absorbe eder (diğer yandan tropik bölgelerdeki ormanlar yılda 2,4 ton karbon absorbe ediyor). 1 ton karbon da 3,67 ton CO2 ye eşittir. Bu durumda 1 hektarlık bir Akdeniz ormanı yılda 5,5 ton CO2 absorbe edecek demektir. 1 karbon kredisi 1 ton CO2 ye eşit olduğuna göre, 1 hektarlık ormanın yılda üreteceği karbon kredisi 5,5 adet olacak. Şu anda 1 adet karbon kredisi (1 ton CO2) Avrupa enerji borsasında € 7 Euro spot fiyat civarından işlem gördüğüne göre, bu 1 hektarlık ormanın yıllık sertifika değeri 5,5 x 7 = yaklaşık € 40 Euro/hektar/yıl oluyor. Şimdi bu bilgiler ışığında Akdeniz bölgesindeki bütün ormanların yıllık bazda sertifika potansiyelini hesaplarsak:

40 x 5 milyon = € 200 milyon Euro / Yıl yapar. TR’deki tüm ormanları kabaca ayni kategoriye koyarsak, bu durumda TR’deki ormanların yıllık sertifika potansiyeli şu anki spot fiyat üzerinden € 840 milyon Euro olmaktadır. Eğer karbon fiyatları geçen senenin ilk yarısında olduğu gibi ve de makul fiyat olarak algılanan € 20/Ton’a çıkarsa, o zaman yıllık toplam potansiyel € 2,5 milyar Euro olacaktır.

Yazar
Ercan Argunhan, Eurogaz Ltd. Şti.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Köşe Yazıları 0 Comments

2015

21 Haziran 2015 yılında Türkiye’de yapılan genel seçimleri büyük bir süpriz yaparak, sadece 2 yıl önce kurulmuş olan EHP (Ekolojik Hareket Partisi) kazandı. EKO IQ, partinin genç lideri Ahmet Güneş

Köşe Yazıları 0 Comments

Anti-Virus

“Bu gezegendeki her memeli içgüdüsel olarak çevresi ile doğal bir denge sağlar, ama siz insanlar bunu yapmaz. Siz bir alana yerleşip çoğalırsınız, çoğalırsınız… taa ki etrafınızdaki tüm doğal kaynaklar tükeninceye

Köşe Yazıları

“Gerçekte Neye İhtiyacımız Var?”

“Bir resim bin sözden fazla şey anlatır” derler. Bu sayımızda ben fazla söze girmeden, yapılmış bir çalışmanın ve gerçek değerlerin sadece basit bir grafiğe indirgendiği bir resim paylaşıyorum sizinle. Burada dünyamıza 1