2011 Avrupa Birincisi Proje, Atık Konusunda Bilinçlendirmeye Devam Ediyor

1res Rencontres europŽennes de la prŽvention des dŽchets.Remise des TrophŽes de la SERD.

JCI İzmir, Kasım ayında kutladığı Avrupa Atık Azaltımı Haftası ile çok güzel bir projeye imza attı. Birleşmiş Milletler Binyıl Kalkınma Hedeflerinin 7.si olan Çevresel Sürdürülebilirliğin sağlanması ile örtüşen “Atık Azaltımı” konusunu duyurmak ve bu konuyla ilgili bilinçlenme sağlamak amacıyla “Atık Azaltımı Haftası” kapsamında çeşitli ilgi çekici faaliyetler yapıldı.

 

Faaliyetlerden ilki JCI Dünya Başkanı Bertolt Daems’in de katılımıyla Seferihisar Bahçeköy’de “Atıktan Heykel Yapımı ve Fidan Dikimi” etkinliği oldu. EtkinliğeSeferihisar TEMA, Seferihisar Çevre Koruma Derneği ve Seferihisar Sanatçılar Derneği de destek oldu. Proje kapsamındaki bir diğer faaliyet, atıktan heykeller yapan sanatçı Mediha Keskin’in Urla Belediyesi Eski Tamirhane Binası’nda açtığı “Geri dönüşümün Eğlenceli Dünyası” sergisine katılarak destek verilmesi oldu. Kutlamalar, İzmir Ticaret Odası’nda TEMA İzmir Temsilciliği’nden Ender Uyguç ile birlikte 100’den fazla öğrenciye verilen atık azaltımı bilinçlendirme eğitimi ile sürdürüldü. Eğitim sonunda evsel atıkları sanata dönüştüren Mediha Keskin öğrencilere atıkların nasıl değerlendirileceğine yönelik eğlenceli bir atölye çalışması gerçekleştirdi.

JCI İzmir, Avrupa Atık Azaltımı Haftası’nı Türkiye’de ilk kez 2011 yılında kutlayan proje organizatörü olmuş ve gerçekleştirdiği proje, kapsamı, etkisi, orjinalliği ve sürdürülebilirliği ile dünya çapındaki 7035 proje aracından seçilerek birincilik ödülünü kazanmıştı. Ödül, Proje Direktörü Sevinç Atay’a 19 Haziran 2012 akşamı AB Komisyonu ve Fransa Çevre Bakanlığı’nın himayesinde Paris’te Maison de la Chimie’de düzenlenen konferanstaki törende takdim edilmişti. Konferansa Fransa, Belçika, Portekiz, İspanya, Yunanistan, Kanada, Almanya, Malta, İrlanda, Avusturya, Macaristan’dan yaklaşık 1000 kişi katılım göstermişti.

Geçen yılki proje kapsamında; ilköğretim okullarında TEMA gönüllü eğitmenleriyle birlikte “Bilgilendirme Eğitimleri” verilmiş, “Atık Toplama Faaliyeti”gerçekleştirilmiş, Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen Katı Atık Yönetimi ve İşadamları Toplantısı”nda proje tanıtımı yapılmış, İzmir’in en büyük hipermarketinde“Bilgilendirme Standı” kurulmuş ve öğrencilerin atıklardan hazırladığı resim ve maketlerden oluşan “Atıktan Sanat Resim ve Maket Sergisi” açılmıştı. Proje hem yazılı hem de görsel basın tarafından ilgiyle karşılanmıştı.

JCI İzmir, projesi ile atık oluşumunun önlenmesi fikrinin bilinirliğinin ve yayılımının arttırılmasını amaçlıyor. Eğitimlere ağırlık vererek, çevre koruma bilincine sahip genç nesiller yetişmesine katkıda bulunmayı ön planda tutuyor. Sürdürülecek eğitimler ve etkinliklerle hedeflenen; atık azaltımı bilincini İzmir’den başlayarak Türkiye’nin 81 iline kadar yaymak; atık azaltım stratejileri hakkında farkındalık sağlamak, sürdürülebilir atık azaltım faaliyetlerini teşvik etmek, günlük hayattaki tüketim ve üretim davranışlarındaki değişimi desteklemek.  “En iyi atık, hiç oluşmamış atıktır!” sloganıyla atık oluşumunun önlenmesi, böylece toplanması gereken atık miktarının azaltılması ve atığın yol açtığı çevresel tehlikelerin engellenmesi amaçlanıyor.

Proje kapsamında; haftanın Türkiye çapındaki tüm JCI Türkiye şubelerinin katılımıyla farklı şehirlerde aynı ayda düzenlenecek faaliyetlerle kutlanması; yapılan ön bilgilendirme toplantılarıyla her şubenin kendi şehrindeki diğer STK’larla işbirliği içinde faaliyetler düzenlemesi sayesinde ulusal boyutta bir etki ve bilinç yaratılması da hedeflenmekte. Aynı zamanda proje başarısının yurtdışındaki diğer STK’lar ve JCI organizasyonları tarafından duyulması ve ilgiyle karşılanması sonucu ortak projeler yapılması üzerinde görüşmeler sürdürülmekte.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Tekno Ray Solar ve Astronergy İşbirliği ile Savcıllı GES Kuruluyor

Tekno Ray Solar, yüksek kaliteli PV modül üreticilerinden olan Astronergy’nin Aydın’da bulunan ve 10.703 kWp kurulu güçteki Savcıllı Güneş Enerjisi Santralinin kurulumuna Mayıs ayı itibariyle başladı. Tekno Ray Solar, Enerray

HABERLER

Afyon’da Jeotermalle 173 Milyon’luk Tasarruf

Türkiye’nin en büyük termal ısıtma sistemi olan Afyon Jeotermal Turizm AŞ (AFJET), yılda 288 bin 460 ton kömüre eşdeğer olarak 15 bin konut ve otelleri jeotermal enerjiyle ısıtıyor. Bunun 173

HABERLER

1 Led Lamba, 16 Ağaç Kurtarıyor

Özcan Öydınlatma Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Demir: “Yalnızca, 1 LED lamba kullanarak yılda 16 ağacı kurtarılabilir.”  LED ürünlerinin yapısında çevreye zararlı sodyum, civa ve benzeri ağır metaller ile kimyasal maddeler bulundurmadığını