200 Metrelik Türbin Kanatları Hayal Olmayabilir

200 Metrelik Türbin Kanatları Hayal Olmayabilir

Rüzgar türbinlerinin kanatlarının büyümesi, üretim gücünün artması anlamına gelir, dolayısıyla 200 metrelik kanatlar birçok insan için şu anda hayal gibi geliyor. Günümüzde kanatlar ortalama 50 metre uzunluğundadır, mesela Nordex firmasına ait N100/3300 model ve 3,3MW kurulu gücündeki türbinin çapı 58 metre civarındadır.

Bahsettiğimiz proje ABD’de 4 üniversite ve 2 ulusal laboratuvardan oluşan bir araştırma ekibi tarafından yürütülmekte. Üzerinde çalışılan türbinin kanat boyu 200 metre uzunluğunda (yaklaşık 2 futbol sahası uzunluğunda). Çapı 400 metre olacak olan bir türbinin kulesinin yaklaşık 480 metre olması gerektiği tahmin ediliyor. Ekip 3 yıl içinde bu projenin bir protopini yapıp, üretim testlerini yapmakla sorumlu. Ekibin başında bulunan Virginia Üniversitesi makine ve havacılık mühendisi profesörü Eric Loth “Şu ana kadar oluşturduğumuz konseptlerin hepsi çok ümit vaat edici, ama hepsi birer simülasyondan ibaret. Ama artık bunu inşaa etmeye başlayacağız ve her şey orada belli olacak” diye konuştu.

Süper boy kanatların, günümüzdeki ortalama türbinlerin 25 katı civarında yani yaklaşık 50 MW gücünde olması bekleniyor.

Alışık olduğumuz türbinlerden çok daha farklı gözükecek olan türbinler, rüzgarla aynı yönde dönecek. Üstelik yine alışık olduğumuz gibi 3 değil 2 kanatlı olacaklar ve tek parçadan değil, hareket edebilen parçalardan birleşerek meydana gelecekler. Bu da kanatların daha kolay üretilebilir ve taşınabilir olmasını sağlayacak. Bu konsept kanatların yayılarak daha fazla güç üretmesini ve kasırga gibi durumlar kanatlar büzülerek korunmasını sağlayacak.

ABD Enerji Bakanlığı projeyi 3.5 milyon $ bir bütçeyle  finanse ediyor. Daha etkin üretim yapılmasını amaçlayan proje aynı zamanda rüzgar enerjisinin maliyetini %50 azaltıyor.

Hazırlayan: Büşra Karakaya

bk.busrakarakaya@gmail.com

Busra Karakaya

About author

Büşra Karakaya
Büşra Karakaya 2 posts

1995 yılında Ankara'da doğdu. Lise eğitimini Beşiktaş Arnavutköy Korkmaz Yiğit Anadolu Lisesinde tamamladıktan sonra Bilgi Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliğini tam burslu olarak kazandı. Ayrıca çift anadal programı ile Makine Mühendisliği de okumaktadır. Enerjiye olan ilgisi makale okuyarak, ve çeşitli sertifika programlarına katılarak bilgisini arttırmasını sağlar. Ayrıca doğada bulunmayı çok seven Büşra, alpinizme büyük ilgi duyar.

You might also like

HABERLER

Rüzgarda Orman Düzenlemesi

Rüzgâr santrali yatırımlarıyla ilgili yapılmak istenen yeni mevzuat düzenlemesi tartışma konusu oldu. Sektör ‘Yatırımlar olumsuz etkilenir’ derken, Bakanlık kaynakları ise sadece ormanlık alanlarda yapılacak yatırımların disiplin altına alınacağını söylüyor. En

HABERLER

Altınyayla’da Güneş Panelleriyle Enerji Üretimi Başladı

Sivas’ın Altınyayla ilçesinde, güneş panelleriyle enerji üretimine başlandığı bildirildi. Güneş enerjisine yönelik üretim tesisi kurulması konusunda kamu kurumlarının destek çalışmaları devam ediyor. www.haber7.com’da yer alan habere göre, İl Özel İdaresinden yapılan

HABERLER

Alternatif Biyoyakıt Heyecanında Beklenen Olmadı mı?

Jonathan S. Wolfson ve Harrison Dillon, efsanevi Silikon Vadisi tarzında bir başlangıç yapmış. Üniversiteden arkadaş olan ikili, on yıl önce Dillon’ın garajında çalışmaya başlamış ve biyoteknoloji yardımıyla yenilenebilir enerji üretmek

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply