“200 Bin Ailenin Yıllık Enerji İhtiyacı Kadar Tasarruf Sağladık ”

“200 Bin Ailenin Yıllık Enerji İhtiyacı Kadar Tasarruf Sağladık ”

Anadolu Efes İçecek Grubu Başkan Yardımcısı Hüseyin Akın: “2008-2013 yılları arasında elde ettiğimiz enerji tasarrufu; 200 bin ailenin yıllık enerji ihtiyacını karşılayabiliyor.”

Anadolu Efes Surdurulebilirlik YaklasimiAnadolu Efes, 2013 yılı Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı. Şirketin sürdürülebilirlik ve kurumsal sorumluluk alanlarında 2013 yılı boyunca gösterdiği performansı ortaya koyan sürdürülebilirlik raporu, Anadolu Efes’in Türkiye, Rusya, Kazakistan, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna operasyonlarını kapsıyor. Anadolu Efes, 4.sünü yayınladığı sürdürülebilirlik raporuyla Amerikan İletişim Profesyonelleri Ligi (LACP)’nin küresel ölçekte düzenlediği Spotlight İletişim Yarışması’nda “Sürdürülebilirlik Raporu” kategorisinde birinci seçilerek Platin Ödülün de sahibi oldu.

Anadolu Efes İçecek Grubu Başkan Yardımcısı Hüseyin Akın, 300 milyonu aşkın bir nüfusun yaşadığı son derece dinamik ve gelişen ekonomilerin bulunduğu bir coğrafyada sürdürülebilir bir yaşam için çalıştıklarını aktararak, “45 yıldır, paydaşlarımız için değer üretme ve sürdürülebilir gelişimin devamlılığının korunması hedefleriyle hareket ediyoruz. “Daha İyi Bir Yaşam Sürdürmek” söylemi ışığında inşa ettiğimiz Anadolu Efes Pozitif Etki Planı doğrultusunda uygulamalar geliştiriyoruz. 2013 yılında da, karşılaşabileceğimiz her türlü sosyal, ekonomik ve çevresel risk ve fırsatları değerlendirerek sürdürülebilirlik performansımızın geliştirilmesine yönelik çalışmalarımıza devam ettik. Örneğin bira üretiminde 2008’e kıyasla ürün başına yüzde 10 daha az enerji tüketip yüzde 10 daha az emisyon ürettik. 2008-2013 yılları arasında elde ettiğimiz enerji tasarrufu; 200 bin ailenin yıllık enerji ihtiyacını karşılayabiliyor

Su tasarrufu 67 bin ailenin yıllık su ihtiyacını karşılıyor

Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin ve UNGC CEO Water Mandate inisiyatifinin de imzacısı olan Anadolu Efes sürdürülebilirlik raporunda su yönetimi, enerji ve emisyon yönetimi, değer zincirinin geliştirilmesi, ürün sorumluluğu, operasyonel güvenilirlik, toplumsal gelişim, yetenek yönetimi ve ambalaj yönetimi ana başlıklarında elde ettiği gelişmelere yer veriyor. Anadolu Efes’in sürdürülebilirlik raporundan bazı satır başları şöyle;

• Anadolu Efes, 2008’e kıyasla bira üretiminde yüzde 19, malt üretiminde yüzde 24 daha az su tüketti. Şirketin, 2008–2013 yılları arasında elde ettiği su tasarrufu 67 bin ailenin yıllık su ihtiyacını karşılıyor.

• 2008’e kıyasla bira ve malt üretiminde yüzde 24 daha az atık su üretti.

• Şirket 2008’e kıyasla ürün başına yüzde 10 daha az enerji tüketip yüzde 10 daha az emisyon üretti.

• 2008-2013 yılları arasında elde edilen enerji tasarrufu, 200 bin ailenin yıllık enerji ihtiyacını karşılıyor.

• Aynı dönemde elde edilen sera gazı tasarrufuyla ise 138 bin 490 ağacın ömrü boyunca bertaraf edebileceği emisyona eşdeğer miktarda sera gazı salınımı engellenmiş oldu.

• Ambalaj yönetimi alanındaki çalışmaları kapsamında şirketin, 2008-2013 yılları arasında geri dönüşlü cam şişe kullanarak tasarruf ettiği şişeler uç uca dizildiğinde Çin Seddi’nin toplam uzunluğunun 178 katına ulaşıyor.

• Böylelikle 2008-2013 yılları arasında tekrar kullanım ile tasarruf edilen cam şişeler sayesinde yaklaşık 900 bin ağacın ömrü boyunca bertaraf edebileceği miktarda sera gazı salınımı engellenmiş oldu.

• Birlikte daha iyi bir yaşam sürdürmek için çevreye saygılı operasyonlar yürüten Anadolu Efes, 2013 yılında, bira ve malt üretiminde oluşan katı atık ve yan ürünlerin yüzde 94.6 oranında geri kazanılması sağladı.

• Değer zincirini geliştirme çalışmaları kapsamında, tedarikçi, bayi ve dağıtımcılarıyla birlikte iş geliştirme çalışmalarına devam etti. Tarım destek programını Türkiye’den sonra Moldova operasyonuna da taşıyarak ülkenin ekonomisine yeni bir üretim alanı armağan etmiş oldu.

• Yerel tedarik, çevre, sağlık, kültür-sanat, eğitim alanlarında proje ve sponsorluklarla, faaliyet bölgelerinde toplumsal hayatı desteklemeye devam etti. 2013 yılında yerel tedarik oranını harcama bazında yüzde 78’e yükseltti.

• Şirket 2013 yılında fırsat eşitliği ilkesi ışığında mavi yakalı kadın çalışan oranını yüzde 12’ye, beyaz yakalı kadın çalışan oranını ise yüzde 36,4’e yükseltti.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Agresif Şöförlüğün Bütçeye Ters Etkisi

Makine Mühendisleri Odası (MMO) Konya Şube Başkanı İsmail Özkarakaya, ani hızlanma ve duruşlar yapılan agresif sürüşte, ölçülü sürüşe göre yüzde 20 daha fazla yakıt tüketildiğini söyledi. Özkarakaya, AA muhabirine yaptığı

HABERLER

Kişisel Karbon Ayakizinizi Görmek İçin

Kişisel Karbon Ayak İzi Rehberi, Devin Bahçeci’ nin ziyaret ettiği pek çok şehirde kendisine sorulan sorulara yıllar içinde hazırladığı kapsamlı ama anlaşılması kolay bir rehber niteliğinde. İklim değişikliğinin toplumsal yanı

HABERLER

Arkiparc 2013 Sıfır Emisyon Hedefi ile Gerçekleştirilecek

ArkiPARC 2013, sürdürülebilirlik konusuna dikkat çekerek sera gazı emisyonlarını sıfırlayan Türkiye’de ilk fuar olma özelliği taşıyor. 10 – 11 Nisan 2013 tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan ArkiPARC 2013, sürdürülebilirlik konusuna dikkat