200.000 Haneye Elektrik Üretecek Olan Santral Açıldı

200.000 Haneye Elektrik Üretecek Olan Santral Açıldı

Tekno Şirketler Grubu CEO’su Altay Çoşkunoğlu: “Türkiye’de güneş çok yoğun bir şekilde var. Güneş enerjisi sektörü çok hızlı büyüyecek. Hiç kimse bunun önüne geçemeyecek.”

Tekno Ray Solar, Konya Kızören’de bulunan ve 18,5 MW’lık ilk fazı devreye alınan toplam 22,5 MW kapasiteli Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santralinin resmi açılışını 4 Mayıs’ta gerçekleştirdi. Toplam 22,5 Milyon Dolar yatırım maliyeti olan Konya Kızören Güneş Enerjisi Santrali, yıllık ortalama 20.000 hanenin elektik ihtiyacını karşılamayı hedefliyor.

Tekno Şirketler Grubu CEO’su Altay Çoşkunoğlu, güneşin geleceğin enerjisi olduğunu belirterek,”Türkiye’de güneş çok yoğun bir şekilde var. Güneş enerjisi sektörü çok hızlı büyüyecek. Hiç kimse bunun önüne geçemeyecek. Sektör yeni başlıyor. Güneşten elde edilen enerjinin diğer tüm enerji kaynaklarının önüne geçeceğine inanıyoruz. Rakamsal anlamda büyük rakamlara ulaşmış değiliz. Hala çok ufak bir pazar olarak görünüyoruz” şeklinde konuştu.

Coşkunoğlu, Türkiye’nin güneş yönünden milli servetin üzerinde oturduğuna dikkat çekerek, her sene 4-5 bin megawatt yatırım yapmanın olanaklı olduğunu söyledi. Coşkunoğlu, Enerji Bakanlığı, EPDK, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü gibi kuruluşların koordinasyon içinde olması gerektiğini ifade etti. Coşkunoğlu orta vadeli bir program oluşturmanın da önemine işaret ederek, hükümetin bu konunun önemini kavrayıp sektörün önünü açacak adımlar atması gerektiğine değindi.

Tekno Ray Solar Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Özenbaş ise, “Santralin kurulumu sırasında dönem dönem 400 kişi istihdam ettik. Toplam kurulum süresi 8 ay süren santralimizin kurulumunda özel performans endekslerimize göre yapmış olduğumuz ekipman seçimlerimiz ile Türkiye’de yüksek kalite standartlarını oluşturan bir tesis kurduğumuz için mutlu ve gururluyuz” şeklinde konuştu.

Basın toplantısında konuşma yapan Enerray CEO’su Michele Scandellari  ise, “Tekno Ray Solar bizim ilk yabancı ortağımız ve kendileriyle çalışmaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz. Türkiye’deki bu ortaklığımız ile şirketimiz dünya markası olma yolunda adım attı. Şu an toplam 12 ülkede inşa etmekte olduğumuz toplam kurulu gücü 600 MW’ı aşan güneş enerjisi santrallerimiz var” diye konuştu.

alternatif-enerji-teknoray solar

Bu proje ile yıllık 45 bin ağacın kurtarılması ve ortalama 18 bin ton CO2 salınımının engellenmesi hedefleniyor. Yıllık olarak toplamda 30.730.000 kWh elektrik üretimi gerçekleştirmesi planlanan santralde toplamda 74.106 adet Yingli marka güneş enerji panel kullanıldı.

En yüksek kalitede ekipmanların kullanıldığı Konya Kızören Güneş Enerjisi Santrali, uzaktan takip ve uzaktan kontrol adı verilen ve tam otomatik olma özelliği taşıyan “online scada” mimarisine sahip Türkiye’deki tek Güneş Enerjisi Santrali olma özelliğini taşıyor.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

İran’ın En Büyük Rüzgar Santralinde İlk Etap Tamamlandı

İran, kuzeybatısındaki Qazvin bölgesinin Takestan şehrinde ülkenin en büyük rüzgar santralinin ilk etabını bugün (14.08.2014) devreye aldı. İlk etapta 20 MW kapasiteye sahip olacak olan santralin toplam kapasitesi 100 MW olacak.

Şirket Haberleri 0 Comments

Tesla’nın Çin’de Üretim Planı

Çinli rakibi ABD’de üretim fabrikası kurarken, o da gözünü Çin’de üretime dikti. Ortak arayışına girdi. mynet.com’un haberine göre, Sürücüsüz araçların geleceğinin Çin’de daha parlak olduğunu öngören elektrikli araç devi Tesla’nın

HABERLER

Atlas Copco Türkiye’de 2. Önemli Siparişini Aldı

Atlas Copco Türkiye`de iki yenilenebilir jeotermal enerji santraline ekipman teslimi için ikinci kez büyük bir sipariş aldı. Siparişin değeri yaklaşık 23 M USD (44 M TL). İnşaat, madencilik ve enerji

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply