Arkeoloji Müzesi Elektrik Araçlarla Yeşilleniyor

Arkeoloji Müzesi Elektrik Araçlarla Yeşilleniyor

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Kültür ve Turizm Bakanlığı, engellilerin Sultanahmet’teki İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ne ulaşımını kolaylaştırmak için elektrikli araçlarla ring seferleri düzenliyor.

ae_ulasim_arkeoloji_muzesi_elektrikli_arabaKonuya ilişkin yapılan ortak açıklamaya göre, TÜRSAB ile Kültür ve Turizm Bakanlığının, 2009’da, İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ni tanıtmak ve geliştirmek amacıyla imzaladığı İstanbul Arkeoloji Müzeleri Destekçilik, Hizmet ve İşbirliği Sözleşmesi dahilinde sürdürülen faaliyetlere bir yenisi daha eklendi.

Sözleşme kapsamında hazırlanan İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin Tanıtımı ve Ulaşılabilirliğinin Arttırılması Projesi ile yaşlı ve engelli ziyaretçilerin müzeye ulaşımı ücretsiz sağlanmaya başlandı.

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından desteklenen proje çerçevesinde 2 güzergahta hizmet veriliyor. Elektrikli golf arabaları, Gülhane Parkı kapısından aldığı engelli ve yaşlı ziyaretçileri, İstanbul Arkeoloji’nin kapısına kadar getiriyor. İstanbul Modern Sanatlar Müzesi’nden kalkan minibüsler ise yaşlı ve engellilerin yanı sıra turistlere de ücretsiz hizmet veriyor. Ayrıca, ziyaretçilere yağmurdan korunmaları için yağmurluk, güneşten korunmaları için de güneşlik dağıtılıyor.

Kaynak: AA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Bu Kredi ile 114 Milyon Metreküp Doğalgaz Faturası Azaldı

Şekerbank Genel Müdürü Uluşahin, “5 yıldır ev ve işyerlerine ısı yalıtımı için kredi veriyoruz. Bu sayede 114 milyon metreküp doğalgazın parası Türkiye’de kaldı” dedi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın enerji verimliliği

HABERLER

Güneş Enerjisi Dünya Barışı İçin Üretilecek

Cumhurbaşkanlığı himayesinde Avusturya Linz Organik Güneş Pilleri Enstitüsü tarafından hayata geçirilen “Dünya Barışı için Güneş Enerjisi Uluslararası Konferansı”, yarın Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda başlayacak. Açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı

HABERLER 0 Comments

Melikgazi’de ‘Gücünü Güneşten Alıyor’ Projesi

Melikgazi Belediyesi, ‘Gücünü Güneşten Alıyor’ Projesi kapsamında yatırım ve uygulamalar gerçekleştiriyor. Türkiye’de belediyelerin daha önceki yıllara oranla güneş enerjisi projelerine ağırlık verdikleri söylenebilir. Güneş enerjisi projelerinin kentlerde ve ilçelerde artış