14-15 Kasım 2013 Dünya Enerji Verimliliği ve İklim Sorunları

14-15 Kasım 2013 Dünya Enerji Verimliliği ve İklim Sorunları

AVRUPA BİRLİĞİ ÜYESİ BELEDİYE BAŞKANLARININ SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ VERİMLİLİĞİ TOPLANTISI VE ÜST DÜZEY BELEDİYE BAŞKANLARI FORUMU

2013-11-11_14390914-15 KASIM TARİHLERİNDE KADIKÖY’DE

DÜNYA ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE İKLİM SORUNLARI KADIKÖY’DE KONUŞULACAK

Kadıköy Belediyesi, 5100 üyesi bulunan, iklim değişimleri ve enerji verimliliği konularında çalışmalar yapan AB üyesi belediye başkanlarının kurduğu Covenant of Mayors’un, en önemli toplantılarından biri olan Avrupa Komşu Ülkeler Bölgesi ve Orta Asya için Değişim toplantısına ev sahipliği yapacak.

Avrupa Komisyonu tarafından iklim değişimlerini azaltmada en önemli görevin yerel yönetimlere düştüğü fikrinden yola çıkılarak 2009 yılında kurulan Belediye Başkanları Sözleşmesi Covenant of Mayors’a, belediyeler ancak 2020 yılına kadar kendi bölgesinde atmosfere salınan karbondioksit emisyonunu azaltma hedefini belirlemesiyle kabul ediliyorlar.

2020 yılına kadar, Kadıköy’deki atmosfere salınan karbondioksit emisyonunu azaltma hedeflerini belirleyerek, sözleşmeyi imzalayan Kadıköy Belediyesi, henüz bir yıllık yeni üye olmasına rağmen, AB Belediye Başkanları Sözleşmesi’nin (Covenant of Mayors,) Üst Düzey katılımlı Avrupa Komşuluk Bölgesi ve Orta Asya için Değişim Vektörü, adını taşıyan uluslar arası toplantısını buluşma noktası oldu.

Üye ülkelerden 32 Belediye Başkanı, 19 Belediye Başkan Yardımcısı ile enerji konularında uzman yerel yönetim temsilcilerinin katılacağı 200 kişilik uluslar arası toplantı, 14-15 Kasım tarihlerinde Kozyatağı Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Doğu-Güney Forumu, Avrupa Komşu Ülkeler Bölgesi ve Orta Asya için Değişim Vektörü adını taşıyan toplantılarda, enerji ve iklim sorunları, enerji verimliliği, enerji kaynaklarının yönetilmesi, yerel yönetimlerin enerji tasarruf politikaları gibi konular ele alınacak.

Açılış Konuşmalarını Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ile CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın’ın yapacağı Kadıköy Buluşması’nın en büyük önemi ise Belediye Başkanları Sözleşmesi’nin, Türkiye’nin coğrafi konumundan da yararlanarak, Orta Asya ve Avrupa ülkelerine yayılması için Kadıköy’ün köprü görevini üstlenmesi. Bu toplantılar ile iklim değişikliği ve enerji verimliliği çalışmaları sadece Avrupa ülkelerinde kalmayıp, Orta Asya ülkelerine de yayılması hedefi gerçekleştirilmiş olacak.

AB Komisyonu Komşuluk Direktörü Micheal Ü.Köhler’ in moderatörlüğünde gerçekleştirilecek toplantılar da belediye başkanları, enerji bakanları ve enerji konularında yetkili yerel yöneticiler, iklim değişimleri, enerji verimliliği ve sürdürülebilir enerji kaynakları konularında kendi ülkesindeki proje ve tecrübelerini de paylaşacaklar.

14-15 Kasım 2013 İstanbul

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ETKİNLİKLER

21 Şubat Enerji Zirvesi Gaziantep

Sürdürülebilir kalkınmada bölge lideri Gaziantep’te Büyükşehir Belediyesi ve Sürdürülebilirlik Akademisi işbirliği ile 21 Şubat 2014’te gerçekleştirilecek olan Enerji Zirvesi’nde tüm taraflar ikinci kez biraraya geliyor, iş dünyası için yeni yol

Akıllı Şebekeler ve Şehirler

2. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı 8-9 Mayıs

  2. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı’nda “Akıllı Şebekeler” konusu her yönüyle ele alınacak. 2. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı, WOW İstanbul Hotel & Convention Center’de

ETKİNLİKLER

Mart- Nisan: Fotovoltaik Uzmanlık Eğitimleri Programı

  MART EĞİTİMLERİ Antalya 22-24 MART Cuma – Pazar 10.00-18.00 arası YER: Dünyasolar Muratpaşa ÜCRET: 349 € + KDV %8, Öğlen Yemekleri ve CoffeBreakler + max.30 günlük PV SOL EXPERT