Hollanda’dan Girişimcilere Yenilenebilir Enerji Teşviği

Hollanda’da girişimciler yeşil enerji üretimi için hibe almanın yollarını arıyorlar. Bu yıl sübvansiyon için 3 milyar euro ayrılmış bulunuyor. 

ae_finans_hollanda_tesvikHollanda Enerji Bakanlığı tarafından Cuma günü yapılan açıklamada, 100’den fazla proje ile güneş enerjisi üretimine başlanacağını duyurdu.  Bunun yanında 3 RES projesi ve 18 fermantasyon projesi yer alacak. Ayrıca, 12 yenilenebilir ısı ile çalışan ve 25 biokütle kazanı projesi de bulunacak.

Bu girişimciler, Hollanda’daki 200 bin hanenin bir yıllık enerji tüketimini karşılayacak enerjiyi birlikte üretebilecekler.

Girişimcilerin hibe almalarının onaylanmasının zaman alacağı, ancak bu girişimcilerin sübvansiyon başvurularını erken yapmış olmaları nedeniyle şanslarının yüksek olduğu bildirildi. Sübvansiyon için ayrılan 3 milyar eurodan ilk tur için 1.3 milyarı tahsis edilecek.

Hollanda Hükümeti, Yenilenebilir Enerji Sübvansiyon Teşvik Fonu’ndan vereceği hibelerle girişimcileri yeşil enerji alanında yatırım yapmaya çekmeye çaba harcıyor.  2020 yılında Hollanda’da üretilen tüm enerjinin yüzde 16’nın yeşil enerjiden oluşması isteniyor.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Schneider Electric, Enerji Verimliliği Çözümlerini Tanıttı

Enerji yönetiminde dünya çapında uzman Schneider Electric, 14-17 Ocak’ta 6.’sı düzenlenen Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’na katıldı. Schneider Electric, bu yıl İstanbul WOW Convention Center’da gerçekleştirilen Enerji Verimliliği Forumu ve

ENERJİ YÖNETİMİ

Yeşil Çatı Kongresi’ne Yoğun İlgi

4. Uluslararası Yeşil Çatı Kongresi 35 farklı ülkeden 500’e yakın katılımcıyı buluşturdu.  Ekolojik bina konsepti gerçekte tek başına ele alındığında, tekil bir uygulama olarak değerlendirilebilir. Ama bir kentin planlamasının temel unsurlarından

Güneş EnerjisiB 0 Comments

‘Enerji Miktarının Önceden Sağlıklı Tahmin Edilmesi Elektrik Piyasasının da Güvenli Olmasını Sağlayacak”

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz: “YEKDEM’de erteleme söz konusu değil. Üretilecek enerji miktarının önceden sağlıklı tahmin edilmesi elektrik piyasasının da güvenli olmasını sağlayacak” 29 Nisan tarihinde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Belgelendirilmesi ve