Hollanda’dan Girişimcilere Yenilenebilir Enerji Teşviği

Hollanda’da girişimciler yeşil enerji üretimi için hibe almanın yollarını arıyorlar. Bu yıl sübvansiyon için 3 milyar euro ayrılmış bulunuyor. 

ae_finans_hollanda_tesvikHollanda Enerji Bakanlığı tarafından Cuma günü yapılan açıklamada, 100’den fazla proje ile güneş enerjisi üretimine başlanacağını duyurdu.  Bunun yanında 3 RES projesi ve 18 fermantasyon projesi yer alacak. Ayrıca, 12 yenilenebilir ısı ile çalışan ve 25 biokütle kazanı projesi de bulunacak.

Bu girişimciler, Hollanda’daki 200 bin hanenin bir yıllık enerji tüketimini karşılayacak enerjiyi birlikte üretebilecekler.

Girişimcilerin hibe almalarının onaylanmasının zaman alacağı, ancak bu girişimcilerin sübvansiyon başvurularını erken yapmış olmaları nedeniyle şanslarının yüksek olduğu bildirildi. Sübvansiyon için ayrılan 3 milyar eurodan ilk tur için 1.3 milyarı tahsis edilecek.

Hollanda Hükümeti, Yenilenebilir Enerji Sübvansiyon Teşvik Fonu’ndan vereceği hibelerle girişimcileri yeşil enerji alanında yatırım yapmaya çekmeye çaba harcıyor.  2020 yılında Hollanda’da üretilen tüm enerjinin yüzde 16’nın yeşil enerjiden oluşması isteniyor.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Güneşten Elektrik Üreten Pencereler

Solaria firmasının güneşten elektrik üreten solar pencereleri, ABD’nin GSA Green Proving Ground programına kabul edildi. Böylece paneller Missouri’de bir binaya monte edilerek 1 sene boyunca test edilecekler. Program boyunca bu

Tarımsal Projeler

Jeotermal Santraller Tarım İçin Tehdit Mi?

Ülkemizin önemli tarım şehirlerinden Aydın’da incir üretimi yapan çiftçiler, jeotermal enerji firmalarının kontrolsüz olarak doğaya saldığı buhar ve su nedeniyle incirin kalitesi ve veriminin düştüğünden şikayet ediyor. Özellikle Germencik İlçesi’nde,

HABERLER

BAE’de Güneş ve Rüzgar Enerjisi Ucuzluyor

Birleşik Arap Emirlikleri’nde güneş ve rüzgar enerjisi petrol ve doğalgazdan daha ucuz. Dünyada yenilenebilir enerji geri dönülemez biçimde yükselişini sürdürüyor. Ortaya çıkan tablo şu ki, ülkelerin yenilenebilir enerji hedefleri sürekli