Hollanda’dan Girişimcilere Yenilenebilir Enerji Teşviği

Hollanda’da girişimciler yeşil enerji üretimi için hibe almanın yollarını arıyorlar. Bu yıl sübvansiyon için 3 milyar euro ayrılmış bulunuyor. 

ae_finans_hollanda_tesvikHollanda Enerji Bakanlığı tarafından Cuma günü yapılan açıklamada, 100’den fazla proje ile güneş enerjisi üretimine başlanacağını duyurdu.  Bunun yanında 3 RES projesi ve 18 fermantasyon projesi yer alacak. Ayrıca, 12 yenilenebilir ısı ile çalışan ve 25 biokütle kazanı projesi de bulunacak.

Bu girişimciler, Hollanda’daki 200 bin hanenin bir yıllık enerji tüketimini karşılayacak enerjiyi birlikte üretebilecekler.

Girişimcilerin hibe almalarının onaylanmasının zaman alacağı, ancak bu girişimcilerin sübvansiyon başvurularını erken yapmış olmaları nedeniyle şanslarının yüksek olduğu bildirildi. Sübvansiyon için ayrılan 3 milyar eurodan ilk tur için 1.3 milyarı tahsis edilecek.

Hollanda Hükümeti, Yenilenebilir Enerji Sübvansiyon Teşvik Fonu’ndan vereceği hibelerle girişimcileri yeşil enerji alanında yatırım yapmaya çekmeye çaba harcıyor.  2020 yılında Hollanda’da üretilen tüm enerjinin yüzde 16’nın yeşil enerjiden oluşması isteniyor.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

MİLRES’in Prototip Türbin Kurulumu Yapıldı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye’nin ilk Milli Rüzgar Santrali (MİLRES)’in 500kW gücündeki prototip türbin kurulumunun yapıldığını açıkladı. Milli Rüzgar Santrali (MİLRES) kapsamındaki çalışmalar sürüyor. Bu çerçevede, prototip

HABERLER 0 Comments

Akenerji’ye “The ONE Awards” Ödülü

Akenerji, marka ve itibar değerini en çok artıran enerji şirketi oldu. Enerji sektöründe marka değeri giderek önem kazanmaya başladı. Şirketler bu unsuru göz önüne alarak iş geliştirme süreçlerini oluşturuyor. 25

HABERLER

Palo Alto’da Yeni Evlerde Elektrikli Araba Şarj İstasyonu Zorunluluğu

ABD’nin California eyaletine bağlı Palo Alto şehrinde, yapılacak yeni evlere “elektrikli araba şarj şebekesi”nin kurulması zorunluluğu getirildi. California’nın Silikon Vadisi’ndeki şehirlerinden Palo Alto’da, Şehir Konseyi, yeni evlerde elekrtikli araçların şarjı