Biyoyakıt Yasası Geldi, Gıda Arzında Problem Kapıda mı?

EPDK yılbaşından itibaren benzin ve motorinde (her yıl kademeli artırılmak üzere) yerli katkı  (tarımsal esaslı bio enerji ürünü)  ilave edilmesi zorunluluğu getirdi.

ae_biyoyakit_yasa_biofuel_ethanol_corn_ah_52796Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğe göre;

‘-Piyasaya akaryakıt olarak arz edilen motorin türlerinin, yerli tarım ürünlerinden üretilmiş yağ asidi metil esteri (YAME) içeriğinin, 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle en az yüzde 1, 1 Ocak 2015 tarihi itibariyle en az yüzde 2, 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle en az yüzde 3 olacak.

‘-Piyasaya akaryakıt olarak arz edilen benzin türlerinin, yerli tarım ürünlerinden üretilmiş etanol içeriğinin, 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle en az yüzde 2, 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle en az yüzde 3 olması zorunlu hale getirildi.

Bu karar yerli biyoyakıtların üretiminin teşvikini amaçlıyor. Biyoyakıt denilen enerji ürünü ise mısır, pancar, ayçiçeği, kolza gibi tarım ürünlerinden elde ediliyor. Türkiye’de bu tarım ürünlerinin arzı talebi karşılamadığından ithal ediyoruz.

Türkiye’de 2010 yılında yaklaşık 13,9 milyon ton motorin ve 2,1 milyon ton da benzin tüketimi yapıldı. Motorinin yoğunluğu ortalama 0,845 gr/cm3. 16,4 milyon metreküp motorin, benzin yoğunluğu ortalama 0,775 gr/cm3. 2,7 milyon metreküp benzin tüketimi bulunuyor.

Benzin ve motorinde yüzde 3’lük bir harmanlama yapılmasının zorunlu hale getirilmesi durumunda 493 bin metreküp biyodizel ve 80 bin metreküp biyoetanol gereği ortaya çıkıyor. Bu da Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ürün verimlilikleri de dikkate alındığında 493 bin metreküp biyodizel için 1 milyon 233 bin 728 ton kolza ve aspir ile 80 bin metreküp biyoetanol için 945 bin 83 ton şekerpancarı veya 223 bin 145 ton mısır üretimi gerekiyor.

2010 yılı tüketimi sabit alındığında bu rakama harmanlanması gereken biyodizel üretimi için gerekli yerli tarım ürünlerinin üretiminin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı verilerine dayanılarak, 2016 yılında karşılanabileceği hesaplanıyor. Benzin tüketimi daha az olduğu için de benzine etanol harmanlanmasında herhangi bir sorun olmayacağı değerlendiriliyor

Toprak Su Enerji Grubu yöneticisi Enerji Uzmanı Dursun Yıldız, topraksuenerji.org sitesinde yayınlanan değerlendirme yazısında diyor ki:

” EPDK tebliği ile benzin türlerine “yerli tarım ürünlerinden”  %2’lik etanol harmanlanması kullanılması halinde petrol ithalatımızın 40 milyon dolar dolayında azalacağı tahmin ediliyor. Şimdilik 52 bin metreküp etenol gerekli. Bu da 612 bin ton şeker pancarı veya 144 bin ton mısır üretimi demek.

Hesaplamalara göre; bir litre biyoetenolün üretilmesi için 14 kilogram şeker kamışı, 9 kilogram şeker pancarı veya 2,5-3 kilogram mısır’a ihtiyaç var. Mazota katılacak olan 1 kilogram biyodizelin üretilmesi için ise 2,2 kilogram kanola kullanılması gerekiyor.

Halen Türkiye’de biyoetenol üreten 3 tesis var. Bursa’da buğday nişastasından, Adana’da mısır nişastasından, Konya’daki de melastan biyoetenol üretiliyor. Bu üç tesisin toplam kapasiteleri 160 bin ton.

Biyoetenolle ilgili bir sıkıntı yok. Sıkıntı Biyodizelde yaşanacak. Genelde biyodizelin yüzde 86’sı kanoladan üretiliyor. Soya, aspir, ayçiçeği de biyodizel üretim hammaddeleri.

Türkiye’de mazot tüketimi benzinin 5,5 katı. Yılda yaklaşık 16 milyon ton mazot tüketiyoruz. Dolayısıyla 1 Ocak 2014’e kadar 160 bin ton biyodizel üretilmesi gerekiyor. Talep 2015’te 320 bin tona, 2016’da 480 bin tona çıkacak.

EPDK tebliği uygulanacaksa 3 yıl sonra ilave olarak 480.000 ton kanola, soya veya ayçiçeği yağına ihtiyacımız olacak. Bu da mevcut üretimimizin 3 yıl içinde ikiye katlanması demek. Halen 1,5 milyon ton civarındaki yağ tüketimimizin sadece 600 bin tonunu kendimiz üretiyoruz. 900 bin ton yağı da ithal ederek açığı kapatmaya çalışıyoruz.

Üretimi ya ikiye katlayacağız ya da mevcut üretimin tümünü biyodizelde kullanıp yağlı tohumlarda net ithalatçı bir ülke olacağız.

Bu uygulama gıda fiyatlarını arttırır. Dünyadaki örnekler de bunu gösteriyor. Türkiye’nin petrol ithalatı bütçesinin azalması çok önemli ama yeterli gıdaya ulaşma güvencesi ondan daha önemli.

Tarım Bakanı, “Tarım ürününün enerji hammaddesi olarak kullanılmasına karşıyım” diyor. Fakat tebliğ yayımlandı. EPDK biyoyakıt için tarım ürünlerinin kullanılmasının yolunu açtı.

 

Tevfik Güngör

Dünya Gazetesi

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Tepe Prefabrik Yeşil Bina Özellikli Tesisini Hizmete Açtı

Tepe Prefabrik’in Ankara’daki yeni tesisi, uluslararası LEED sertifikalı, çevreye, doğaya ve insana saygılı, sürdürülebilir YEŞİL bina özelliklerine de sahip olacak şekilde tasarlandı. Bilkent Holding şirketlerinden Tepe Prefabrik, Ankara Sanayi Odası

HABERLER 0 Comments

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Payı Yüzde 80’e Çıkarılmalı”

Türkiye’nin enerji sorununun tartışıldığı Bartın Üniversitesi’nde panelde konuşan Prof. Dr. Nedim Saraçoğlu, Türkiye’nin 2050 yılı elektrik üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının payının yüzde 80’e çıkarılması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığının

HABERLER 0 Comments

TÜREB Yönetim Kurulu Başkanı Yeniden Mustafa Serdar Ataseven Oldu

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (TÜREB) 11. Olağan Genel Kurul toplantısında belirlenen yönetim kurulu üyeleri tarafından Mustafa Serdar Ataseven yeniden Yönetim Kurulu Başkanı seçildi. Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (TÜREB) 11. Olağan