100 Elektrik Lisansı Daha İptal Tehlikesiyle Karşı Karşıya

100 Elektrik Lisansı Daha İptal Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Tesisleri süresi içinde bitirilememiş ya da inşaatına başlanamamış, gerekli mazereti de göstermemiş 100`e yakın elektrik projesinin lisansı her an iptal edilebilir.

Green nature landscape with planet Earth

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK – Kurul) geçtiğimiz hafta yaptığı toplantıda, 16 elektrik üretim yatırımı projesinin lisanslarını iptal etmiş, ilgili şirketlerin yaklaşık 30 milyon TL teminatı yanmıştı. Bunun üzerine elektrik sektöründe tüm gözler EPDK`ya çevrilmiş durumda. EPDK yetkilileri, iptal edilen lisanslara konu elektrik üretim projelerinde neredeyse hiç ilerleme sağlanmadığını, ilgili pek çok şirketin de iptali engelleyecek herhangi bir aksiyon almadıklarnı belirtiyor.

İptal edilenlerin inşaat seviyesi yüzde 5’in altındaydı 

EPDK, mevzuat gereği iptal edilmesi gereken lisanslarla ilgili dosyaların incelenmesine, inşaatına ya hiç başlanmamış ya da çok az ilerleme kaydedilmiş projelerden başladı. Yetkililerin verdiği bilgiye göre geçtiğimiz hafta iptal edilen 16 lisansa konu tesislerin hiç birinde inşaatlarda yüzde 5`in üzerinde bir ilerleme sağlanabilmiş değil. Lisansı iptal edilen kimi tesislerin inşaatı ise yüzde 1`in altında bir ilerlemeye konu olduğu belirtildi.

İşte iptal edilen 16 lisans ve yakılan teminatları
Düzenleme Meclis`te ama…
Kendilerine verilen süre içinde (2 Mayıs 2014 tarihine kadar) inşa süreci tamamlanamadığı için lisans iptaliyle karşı karşıya yüzlerce proje bulunuyor. Şirketlere bu konuda 1 yıl kadar ek süre tanınmasını da öngören bir düzenleme Meclis Enerji Komisyonu`nda bekliyor. Ancak bu düzenleme yasalaşmadığı için her an yeni lisans iptallerinin gelmesi gündemde.

EÜD verilerine göre 454 lisans risk altında

Elektrik Üreticileri Derneği lisans iptali riskiyle karşı karşıya olan 454 adet elektrik üretim projesi tespit etmiş durumda. Sektörden derlenen bu rakamın 117`si rüzgar, 7`si jeotermal, 5`i biyogaz, 325`i hidroelektrik santrallerinden oluşuyor. Firmalardan 137`si, lisans iptalini önleyebilmek için gerekli bilgi ve belgeleri EPDK`ya sunmuş durumda. Sunulan bilgi ve belgeler arasında inşaatın tamamlanamama nedenlerini içeren mücbir sebep bildirimleri de bulunuyor.

100 lisans her an iptal edilebilir

İptal potasına girmiş projeleri tasnif eden EPDK, iptal işlemlerine neredeyse hiç yatırıma başlamamış ya da çok az ilerleme kaydedilmiş ve hakkında herhangi bir yeni bilgi ve belge sunulmamış, dilekçe verilmemiş tesislerden başladı. Kurul`un yeni iptal kararları da işte bu 100`e yakın projelerden bazıları için gelecek. Konunun bugünkü EPDK – Kurul toplantısında ele alınması bekleniyor.

Kaynak: Enerji Günlüğü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

RÖPORTAJLAR

“Kentsel Dönüşüm Sürecinde, Yeşil Binalara Çok Daha Fazla Önem Verilmeli”

Altensis Kurucu Ortağı Emre Ilıcalı: “Özellikle, geçtiğimiz yıllarda başlayan ve önümüzdeki senelerde ivmelenerek devam edecek olan kentsel dönüşüm sürecinde, yeşil binalara çok daha fazla önem verilmesi gerekmektedir.” Türkiye’nin başta İstanbul

HABERLER

Jeotermalli Sera Uygulamaları 500 Dekara Ulaştı

Denizli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, jeotermal ısıtmalı, topraksız sera alanının 500 dekara ulaştığını söyledi. Vali Abdülkadir Demir, İl Müdürü Kutlu ve İl Müdür Yardımcısı Ergün Çolakoğlu,

HABERLER

Vestas’tan Afrika’nın En Büyük Rüzgar Santrali

Vestas, tamamlandığında Afrika’nın en büyük Rüzgar Santrali olacak olan Kenya`daki 310 megawatt’lık Turkana Gölü Rüzgar Santrali için türbin siparişi aldı.  Yenilenebilir enerji de  içinde olmak üzere, Afrika hem enerji kaynakları