Halkı Güneş Enerjisinden Soğutmanın 10 Yolu

Bundan 5 sene önce güneş enerjisi sektörüne girdiğim zaman, konu hakkında çok detaylı teknik bilgim yoktu, ancak internet çağında cehaletin ve bilgisizliğin maazereti de yoktu.

Geçen zaman içinde öğrendiğim çok şey oldu. Aşağıdaki tamamen ironi dolu yazıyı yazmamın nedeni, öğrendiğim şeylerin başında sektördeki bazı insanların cahil cesareti ile yaptıkları bazı uygulamalardan dolayı “güneş enerjisinden pek verim alamadık” diyen hayli insan olması ve bunun aslında kesintisiz, temiz ve sürdürelebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisine yapılmış bir haksızlık addetmem.

Herkes aynı işe farklı bir sorumluluk duygusu, işe saygı anlayışı, dürüstlük ve bilgi ile yaklaşır. Bazı şirketler her işi almak ta istemez, zira o işe müşterinin kafasında belirlediği bütçe ile kaliteli bir işin maliyeti zaman zaman örtüşmez. Bu durumda sizin fiyatta vereceğiniz her ödün, aslında kalitenizden verdiğinizdir.

Aşağıda, dağ evine güneş enerjisi ile elektrik getirmek isteyen bir müşterinin işini, ne pahasına olursa olsun almak isteyen bir firmanın dikkat etmesi gereken noktaları yazdım. Bu noktalara dikkat ederse, maliyeti çok azalacak ve işi kapacaktır.

Ancak sonrasında “Senem Hanım, sistem 2 gün zor çalıştı. Panellerden verim alamıyoruz, akülerde problem var galiba, müşteri bu işten hiç memnun kalmadı, parasını geri istiyor” demece, kırılmaca, darılmaca yok… Söz konusu ucuza iş yapmak ise, gerisi teferruattır.

  1. Maliyeti düşük tutmak için kesinlikle güneş panelini küçük güçte kullanın. Bazı kazıkçı firmalar hangi panelin seçileceği konusunda Avrupa Birliği’nin,NASA’nın güneş ışıma değerlerinin dikkate alınması, panellerin kışın düşük verimde çalışacağının hesaba katılması gerektiğini iddia ediyorlar. Bunlar kesinlikle doğru değil. Siz müşterinize örneğin 100 watt’lık bir güneş paneli için “Kışın 8 saat, yazın 12 saat boyunca 100 watt enerji üretir” deyin. Diğer firmalar “Saat 08:00’deki verimle öğlen 13:00’teki verim aynı olmaz. Ayrıca kışın kapalı havalarda ne olacak?” filan diyeceklerdir. Siz Türk zekanızla bunları reddedin. Unutmayın, bu paneller Türkiye’de çalışacak, dünya standartları sizi bağlamaz.
  2. Watt başına fiyatı 1-2 TL’ye çok hesaplı Türk malı paneller var. Bunlar özel tesislerde filan değil, atölyede elle üretiliyorlar. Garantileri, belgeleri filan yok, ama zaten olması da gerekmez. Yalnız bu panellerin açık havada kullanılmaması lazım, bir kısmı yağmurda su alıp bozuluyor. Siz bunları camdan kapalı bir kutu içinde muhafaza ettirin.
  3. Araba, traktör aküsü ya da çıkma akü kullanın. Unutmayın, bunları her yerden çok iyi fiyata bulabilirsiniz. Jel akünün ömrü uzunmuş, teknik olarak diğerleri uygun değilmiş, bu tür şeylere itibar etmeyin. Neymiş, müşterinin aküsü 6 ay sonra çökebilirmiş. Ne güzel ! Bu size müşteri ile tekrar temas kurma, yeni bir akü satma imkanı verir. Bunun 6 ayda bir tekrarlanması size sürekli bir gelir kapısı demek olacaktır.
  4. Aküde otonomi süresi diye bir şey yoktur. Bu yine pahallı şirketlerin icadı olan bir şeydir. Paneller her koşulda enerji üretir.
  5. Regülatörlerin akünün tamamını kullandırtmadığı bilgisini müşteriyle paylaşmayın. Müşteri günde 50 amper tüketecekse, siz oraya yine 50 amper koyun. Dediğim gibi, otonomi süresini filan hiç kaale almyın. Az gelirse bir akü daha satarsınız.
  6. Evlere kurulan sistemlerde topraklama, sigorta vs gibi güvenlik önemleri almanıza gerek yok. Unutmayın, Allah solar sistemleri korur, gözetir.
  7. Beyaz eşya çalıştıracak sistemlerde kaliteli tam sinüs inverterden kaçının. Paranıza yazık. Piyasada çok ucuza Çin malı inverterler var. “Bunlar bekleme modunda bile enerji çekiyor ve güçlerinin yarısı kadar bile enerjiyi çevirmiyorlar, çok kayıp olıyor” deniyor, hepsi yalan. Hatta bunların sigortaları attırıp, zaman zaman yangına neden oldukları yalanlarını da duyuyoruz. Ciddiye almayın, sizin evinize bir şey olmaz. Demiştim, Allah solar sistemleri korur, gözetir.
  8. Kablo kullanırken 2,5 mm2 , 4 mm2 kalınlıkta, izolasyonu yüksek solar kablo kullanılır diye bir kural yoktur. Siz her panele standart 1 – 1,5 mm2 kablo kullanın. Aşırı akımdan ısınması tehlike oluşturmaz, tersine kablo ısındıkça verimi yükselir. Yangın tehlikesi mi dediniz? Bakın tekrarlıyorum: Allah solar sistemleri korur, gözetir.
  9. Panelleri montajı en kolay yere yerleştirin, güneye bakmaları gerekmez. Kuzeyden de günde 5-6 saat güneş alır. Mümkün olduğunca dik yerleştirin, güneşi tam görsün. Açı önemli değil.
  10. Müşterinin ihtiyaçları, kullandığı eşyaların çektikleri enerji değil, sizin satacağınız sistem önemlidir. “Buzdolabınız kaç watt çekiyor? TV kaç ekran? Çamaşır makinesi olacak mı? Ne sıklıkta kullanılacak? Keetle, tost makinesi olacak mı?” türünden ahiret sorularıyla sakın müşteriyi yormayın. Siz kafadan “Abi normal bir ev 3-5 bin liraya çıkar” deyin. Bırakın yorumu , takdiri müşteri yapsın. Buzdolabı 10 saat çalışınca akü biterse olayı olgunlukla kabullenin “Abi çalıştı işte, ama Aralık ayında güneş verimi düşük tabii. O yüzden az çalıştı. Yazın düzelir” gibi bilimsel bir açıklamada bulunun. Kılı kırk yaran o şirketlerin her türlü hava şartını hesapladıkları için onların maliyetlerinin yüksek çıktığını, işi sizin kaptığınızı asla unutmayın.

Güneşiniz bol, enerjiniz kesintisiz olsun

Yazar

Senem Gençer, Alternatif Enerji

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Köşe Yazıları

Referandum İle Devlet Enerji Politikaları Belirlenebilir Mi?

27 Ocak 2013 tarihinde Bulgaristan`da halk , “Yeni nükleer elektrik santrali kurularak Bulgaristan’da nükleer enerji sektörü geliştirilsin mi?” sorusunun cevabını aradı. Seçmenler, Avrupa Birliği`nin genel görüşü aksine, referandumda % 61.49

Köşe Yazıları

Biyogaz ve Biyokütlede Hayal Kırıklığı

Türkiye’de oldukça fazla olan organik atıklardan yapılabilecek Biyogaz ve Biyokütle tesisleri umulanın aksine hiçbir ilerleme kaydetmiyor. Bir kaç cesur girişimcinin dışında sektörde istenilen ivme sağlanamıyor. Derneğimizin yapmış olduğu çalışmalar ve

Köşe Yazıları

Enerji Üretimi ABD’de Büyük Depremlere Yol Açıyor

ABD’li bilimkurgu yazarı Richard A. Lovett imzasıyla Nature.com’da yayınlanan nakaleyi, Yeşil Gazete gönüllü çevirmenlerinden Onur Babacan ve Özde Çakmak‘ın ortak çevirisiyle sunuyoruz. Bilim insanları, Science dergisinin bu haftaki sayısında yayınlanan

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply