İngiltere’nin Rüzgar Enerjisindeki Hedefi 11 Gigawatt

İngiltere’nin Rüzgar Enerjisindeki Hedefi 11 Gigawatt

İngiltere, rüzgarda kurulu gücünü 2020 yılına kadar 11 gigawatt düzeyine çıkararak lider konumunu sürdürecek. 

INDUSTRY Power 1Araştırma şirketi GlobalData’nın yeni raporuna göre, iklim değişikliği ve enerji sistem güvenliği kaygılarıyla yenilenebilir enerji hedefini yüksek tutan İngiltere, açık deniz rüzgar santrallerinin kapasitesini 3.7 gigawatt’tan 2020 yılına kadar 11 gigawatt düzeyine çıkararak liderlik pozisyonunu koruyacak.

Mevcut konumda dünya açık deniz güneş enerjisi kapasitesinin yarısından fazlasını gerçekleştiren İngiltere, 2006-2013 yılları arasında bu alanda yüzde 42.9 büyüme sağladı. Global açık deniz rüzgar enerjisi kurulu kapasitesinin yüzde 36.4’üne sahip olan İngiltere bu alanda lider konumunda.

Yatırımlar artacak

2016-2020 yılları arasında İngiltere’nin yıllık açık deniz rüzgar enerjisi yatırımlarının 2013 yılında gerçekleştirilen 3.3 milyar dolardan 2020 yılına kadar 7.53 milyar dolara çıkması bekleniyor.

İngiltere, 2020 yılına kadar enerji ihtiyacının yüzde 15’ini yenilenebilir kaynaklardan elde etmeyi hedefliyor. Şu anda açık deniz rüzgar santralleri ülkenin enerji toplam enerji üretiminin yüzde 3’ünü oluşturuyor.

Kaynak: Enerji Günlüğü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

“Yeşil Büyüme Politikası Oluşturmalıyız, Sürdürülebilir Olmalıyız”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 2. Yeşil Binalar Zirvesi’nde konuştu: “Geleneksel kalkınma modeli yerine, sürdürülebilir yeşil ekonomi ve yeşil politika kavramları ön plana çıkmaktadır. Yeşil büyüme politikası oluşturmalıyız, sürdürülebilir

HABERLER

Yenilenebilir Enerji Türkiye İçin Fırsat Niteliğinde

Enerji uzmanları yenilenebilir enerji pazarının Almanya ve Türkiye ekonomisi için yeni fırsatlar doğurabileceğini belirtiyor. Yenilenebilir enerji, son yıllarda gelişen teknolojiye paralel artan alternatifleriyle ve çevre dostu yapısıyla birçok ülkenin hem

HABERLER

2014 Konutta Yeşil Dönüşüm Yılı Olacak

Yeni yılın ilk günlerinde döviz kurlarındaki artış nedeniyle başta elektrik, doğalgaz olmak üzere enerji kalemlerinde zam bekleyen Türkiye için 2014 yılı tasarruf dönemi olacak. Siyasi çalkantılar ve artan maliyetler nedeniyle