%90 Tasarruf Sağlayan Son Verimli Ofis Munich’de

%90 Tasarruf Sağlayan Son Verimli Ofis Munich’de

Almanya’nın Münih kentinde yer alan Schwabing ilçesinde inşa edilen “NuOffice”, ofislerde enerji verimliliğinin en son örneklerinden. Geçtiğimiz günlerde Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik (LEEDS) platin sertifikasına layık görülen binanın özelliği, geleneksel ofislerle kıyaslandığında %90 oranında enerji tasarrufu sağlaması.

ae_ekobina_yesil_ofisNuOffice binasının yapımı, yalıtım, havalandırma ve aydınlatma alanları göz önünde bulundurularak 2012’nin Kasım ayında tamamlandı. Binanın sahibi Hubert Haupt, duvarlarında arkasında gizli olan yalıtım tekniğinden söz etti: “Burada dış cepheyi görüyorsunuz. Yaz sezonunda soğutma yapmamız gerekmiyor, kışın ise enerji depoluyoruz. Kış aylarında binayı çok ısıtmamıza gerek yok. Bu da mal sahibinin enerji giderlerini azaltan bir faktör. Duvar ve pencereler arasındaki ilişkiyi incelemek için simülasyonlar üzerinde çalıştık. Enerji verimliliğinin ideal düzeyde olmasını, aynı zamanda binanın yeterince gün ışığı almasını istedik. Sürdürülebilirlik açısından bir çok detayı göz önünde bulundurmamız gerekti.”

NuOffice’in yapımında son dönemlerde sıklıkla rastlanan giydirme cam cephe tekniği yerine küçük pencereler kullanıldı. Bu şekilde yaz aylarında daha az havalandırma sistemine, kış aylarında ise daha az ısıtmaya ihtiyaç duyan binanın pencerelerine, azami ölçüde yalıtım sağlamak amacıyla, üçlü yalıtım camı yerleştirildi. Enerji verimliliğini hedef alan sistemin en önemli detayı ise bodrum katında saklı olan yeni nesil ısıtma sistemi. NuOffice’in yalıtımın üzerine çalışan Mühendis Romano Schillinger sistemi nasıl kurduklarından söz etti: “Termo aktif tavanın içinde bulunan boru hattı betonun içindeki ısıyı dengelememize yarıyor. Beton kütlesini içten ısıtmak, odaların kalıcı olarak ısıtılmasına ya da soğutulmasına yarıyor.”

Ofisin ısı yalıtımında çevresel faktörlerden de yararlanıldı. Kış aylarında ilçenin bölgesel ısıtma sisteminden faydalanan yapının yaz aylarında soğutulması için kaynak suyuna başvuruluyor. Diğer yandan çatıya yerleştirilen güneş panelleri bina için gerekli elektriği üretmeyi sağlıyor. Binanın enerji planlamasını yürüten, Fraunhofer Enstitüsü uzmanlarından Michael Krause, çalışmalarının olumlu sonuçlarından söz ediyor: “Bina tamamlandığından ve faaliyete geçtiğinden beri enerji kullanımını ve dolayısıyla enerji verimliliğini ölçebiliyoruz.”

Binanın hem iç hem dış kısmında ısı ve nem oranını ölçen sensörlerin sunduğu veriler, iç mekanda ısıyı ayarlamayı sağlıyor. Krause, yıl sonu için öngörülen enerji tüketiminin geleneksel binalarınkine kıyasla önemli ölçüde düşük olduğundan söz ediyor: “Yıl sonunda beklediğimiz esas enerji tüketimi ortalama metrekare başına 30 kilovat saat. Enerji tasarrufu kaygısı olmadan, geleneksel metotlarla inşa edilen yeni ofis binalarında bu rakam, yıllık metrekare başına 100-150 kilovat saat civarında.”

NuOffice’in bir bölümünde kurulan spor merkezi de binanın yapımında temel alınan enerji verimliliğinden faydalanıyor. NuOffice, bir Avrupa Birliği araştırma projesi kapsamında desteklenen, enerji verimliliği prensibiyle yeni nesil binalar inşa etmeye yönelik “Direction” projesi çerçevesinde tamamlandı. Binanın kiralık dairelerinin %90’ı ise daha az maliyetle enerji tüketimine yönelenlerin ilgisini çekerek şimdiden alıcı buldu.

Kaynak: Euronews

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

iCloud’un Enerjisinin %100’ü Temiz Enerjiden

Tedarikçi firmalarda yaşanan kötü çalışma koşulları nedeniyle başı sık sık ağrıyan Apple’ı, çevre örgütleri ile de karşı karşıya getiren diğer bir konu enerji kaynaklarının kullanımı. Özellikle veri merkezlerinin soğutulması için

HABERLER

Start-Up Temiz Enerji Projesi, Toplam 5,4 Milyon USD Kredi Aldı

Amerika’da büyük destekler almaya başlayan start-up (yeni başlayan) internet projeleri içinde bir tanesi 3,4 milyon USD başlangıç sermayesi bulmayı ve Enerji Bakanlığı’ndan 2 milyon USD hibe kredi almayı başardı. Mosaic

HABERLER

Arıcılar Enerji, Tavuk Dışkısından Elektrik Üretecek

Arıcılar Enerji, Konya`nın Meram ilçesinde tavuk dışkısından elektrik üretecek olan 1 megawatt’lık Biyogaz ve Elektrik Üretimi Tesisi kuracak.  Türkiye’de tavuk dışkısından elektrik üretimi konusundaki çalışmalar giderek artıyor. Böylece, özellikle tavuk